Kontakt Lens Gözünüzü Çizebilir mi?

Kontakt Lens Gözünüzü Çizebilir mi?Şimdiye kadar gözünüzü sürekli olarak yabancı cisimlerden korumak için harekete geçtiniz ve bu durum sizde ister istemez otomatik bir koruma mekanizmasının oluşmasına yol açtı. Şimdi kontakt lens gibi yabancı bir cismi gözünüzün içerisine bırakmak elbette ki aklınızda çok fazla soru ve korku bırakacaktır.Kontakt lens kullanıcılarının merak ettiği popüler sorulardan biri de kontakt lenslerin gözümüzü çizebilme ihtimali üzerinedir. Açıkça ve net bir şekilde söylemeliyiz ki; kontakt lenslerin gözünüzü çizmesi neredeyse imkansızdan daha imkansızdır. Yani, doğru üretilmiş bir kontakt lensin gözünüzdeyken kendiliğinden kornea tabakasını çizmesinin neredeyse hiçbir yolu yok. Fakat lenslerinizi dikkatli takmazsanız sizin gözünüze zarar verebilme ihtimaliniz daima olacaktır.

kontakt-lens-gozu-cizer-mi

Diyelim ki, çok uzun tırnaklarınız var. Evet, belki yıllarca gelen süreç sizi buna alıştırmış olabilir fakat kontakt lens kullanıcıları için tırnak en önemli düşmanlardan biridir. Nedenleriyle bir bakalım;

  • Tırnaklarınızı yeterince iyi kontrol edemezseniz gözünüzün iç tabakasını çizebilirsiniz.

  • Tırnaklarınız nedeniyle lenslerinizi takarken gözünüzü incitebilirsiniz. Bu da düşük lens konforu konusunda dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir.

  • Uzun tırnaklar yeterince bakımlı olmaz ve dezenfekte etmezse lensleriniz temiz olsa dahi göz hastalıklarına yol açabilir.

  • Uzun tırnaklar lensleri kolayca çizme konusunda oldukça başarılıdır. Tırnaklarınız yüzünden lenslerinizi hiç farkında olmadan çizip bir paket lensi çöpe gönderebilirsiniz.

Kontakt lens kullanıcılarının göz hastalıkları ve rahatsızlıklarıyla karşı karşıya kalmasının en önemli nedenleri bilgisizlik, temizlik eksikliği ve doktor tavsiyesinin dışarısına çıkmaktır. Bu üç kuralı yeterince iyi kavrıyorsanız tırnakların da kontakt lensler konusundaki yerini kolayca kavrayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM