Kontakt Lens İçin Yaş Sınırı Nedir?

Kontakt Lens İçin Yaş Sınırı Nedir?Kontakt lens kullanımı ile ilgili özellikle gençlerin merak ettiği en büyük soruların zirvesinde şüphesiz kontakt lens yaş sınırı yer alıyor. Birçok genç veya çocuk 12 – 13 yaşındayken gözlükten sıkılıyor ve bu muhteşem ürünlerden faydalanarak hem görünüşüne estetik katmak hem de görüş bozukluğunu ortadan kaldırmak istiyor. Fiziksel olarak incelendiğinde çok genç yaştaki çocukların dahi gözleri kontakt lensler için uygundur. Cümlenin devamını ise ama balacı ile devam ettireceğiz, genellikle 8 – 11 yaşının altındaki çocukların lens kullananlarının %90’ı sorunsuz şekilde kendi başına veya ailesi ile tam olarak takmayı başaramıyor. Evet, bu gerçekten ciddi bir oran. Bu nedenle kontakt lens kullanımında yaş sınırı varmış gibi bir algı oluşuyor. Aslında sizin hangi yaşta lens kullanacağınızı engelleyen herhangi bir yasa veya benzeri bir şey yok fakat doktorların bu konuda kesin tavsiyeleri var.Kontakt lenslerin küçük yaşlarda dahi ebeveyn yardımı ile kullanılabileceğini gösteren bir görsel
Kontakt lenslerin küçük yaşlarda dahi ebeveyn yardımı ile kullanılabileceğini gösteren bir görsel
  1. Gerçekten ellerinize gerekli özeni gösteriyor musunuz?
  2. Odanız daima temiz midir?
  3. Kişisel alışkanlıklarınız hijyen açısından nasıldır?
  4. Banyo ve tuvalet sonrası hijyen durumunuz nedir?

Bu soruları isterseniz siz kendinize sorabilirsiniz isterseniz de çocuğunuzu göz önünde bulundurabilirsiniz. Küçük ve genç yaştaki kullanıcılara lens verilmek istenmiyor olmasının nedeni lensin gerekliliklerini yerine getirip getiremeyeceği sorunsalından kaynaklanır.

Kontakt lens gerçekten faydalı olmasına karşın aynı zamanda da çok ciddi bir üründür. Tam olarak hijyen koşulları yerine getirilerek kullanıldığı taktirde kontakt lens uzun yıllar boyunca sorunsuz kullanılabilmektedir. Ancak kullanıcı gerekli hijyen kurallarını göstermediği taktirde lens kullanımı göz kaybı ile sonuçlanabilir. Dünyamızda hemen her dakikada bir kişinin yanlış lens kullanımından dolayı gözünü kaybetme riski ile karşı karşıya kaldığını biliyor muydunuz? 

Sanırım kontakt lens kullanımının ne kadar ciddi olduğunu böylece bir kere daha vurgulama şansına sahip olmuşuzdur. Eğer kişi gerçekten gerekli lens bakımını gerçekleştirebilecekse veya yeterli gereklilikleri sağlayabilecek sorumluluk bilinci içerisindeyse kolaylıkla ailesinin de gözetimi altında lens kullanmaya başlayabilir. Bu bilince erişmemiş olan kişilerin ise lens kullanması için biraz daha olgun yaşlara erişmesini beklemek çok daha doğru olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM