Kontakt Lensin İslami Durumu ve Sorular

Kontakt Lensin İslami Durumu ve SorularÜlkemizde genel itibariyle baktığımızda kontakt lens kullanan kişilerin sayısının her geçen gün biraz daha arttığını görüyoruz. Haliyle kullanıcıların artmasıyla birlikte lens kullanmaya cesaret eden kişilerin sayısı da artıyor ve akıllarda birçok merak uyandıran soru yankı buluyor.Bunlardan biri de kontakt lens ve islami açısı. Zira dinin kuralları ve gerekliliklerini tam olarak yerine getirmek isteyen kişiler lensler konusundaki hükümlerin ve bilgilerin neler olabileceği hakkında birçok soru işareti nedeniyle kontakt lens kullanma bakımından geri durabiliyor.

islam ve lens

İlk olarak açıklamaya haramlık konusuyla başlayalım. Birçok dini topluluk tarafından (aralarında Türkiye’den de yer alan var) kontakt lenslerin haram olmadığını açık ve net bir şekilde kontakt lenslerin haram olmadığı beyan ediyor. Bu tür aksesuarların haram olması için kalıcı değişiklik özelliğine sahip olması gerekir. Yani örneğin, taktığınız kontakt lens göz renginizi kalıcı olarak değiştirmediği için kullanmanız haram olmuyor. Fakat bu lensleri eşiniz veya aileniz dışındaki kişilere göstermeniz fitne altına girdiği için haram sayılıyor.

Biraz daha derinlere inelim. Öncelikle İslam’da bir numarada neden prensibi yer alıyor. Şayet herhangi bir göz sorunundan dolayı kontakt lenslerinizi kullanıyorsanız o halde bu durumda sorun teşkil eden hiçbir şey bulunmuyor. Yani görüş düzeltici özellikli kontakt lenslerin kullanılması konusunda İslam’ın hiçbir hükmü bulunmuyor. Aksine ve bilakis, bir sağlık sorununu ortadan kaldırıyor olması nedeniyle lensler ilmi ürünlerdir ve kullanılmasında en ufak bir dini karşıtlık söz konusu olmadığı gibi fayda bulunmaktadır.

islam-ve-kontakt-lensler

 

İşin bir de objektiflik boyutu bulunuyor. Özellikle bayanların renkli lenslerle gelecekte kocası olacak kişinin karşısına çıkması büyük sorun teşkil edebiliyor. Çünkü erkek, kadını olduğundan farklı bir şekilde görerek kafasında resmediyor ve ardından lenslerin çıkartılmasıyla birlikte bu görüntü bambaşka bir hal alıyor.

Kısaca son bir kere daha özet geçmek gerekirse; görüş düzeltici özelliğe sahip renksiz ve şeffaf lenslerin kullanılmasında hiçbir sorun yok fakat kozmetik amacıyla üretilen kontakt lenslerin namahrem kişilerin yanında takması durumunda haram olmuş oluyor.

Kontakt lenslerin islami durumuyla ilgili olarak hala aklınızda bazı soru işaretleri mi yer alıyor? O halde aşağıdaki yorum kutusunu kullanarak sorunuzu bize iletebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM