Kontakt Lens Kabını Yıkamak

Kontakt Lens Kabını Yıkamakİnsani dürtülerimiz gereği olsa ki belli bir süre sonra içimizden kuvvetlice bir ses lens kaplarımızı yıkamamız gerektiğini söylüyor. Ardından bunun mantıklı bir seçenek olduğunu düşünüp, kullandığımız lens kabının içindeki solüsyonu boşaltıp bir anda suyun altına daldırıveriyoruz. Siz de eğer böyle yapanlardansanız büyük bir yanlış yaptığınızın artık farkına varmanız gerekiyor demektir.kontakt-lens-kabi

Lens kabını yıkadığımız musluk suyu her ne kadar artılmış olsa dahi vücudumuz için zararlı birçok bakteriyi içerisinde barındırmaya devam etmektedir. Bir de biz bunları lens kabımızın içerisine yerleştirdiğimizde zararlı mikroorganizmaların önce lens kabımıza oradan lenslerimize son durak olarak da gözlerimize geçmesi kaçınılmaz bir hal alıyor.

Kontakt Lens Kabı/Kutusunu Nasıl Yıkamalısınız?

Yanlış konusunda hemfikir olduysak şimdi doğru temizleme yöntemini açıklamaya geçebiliriz. Kontakt lens kaplarımızın da sterile edilmesi gerektiği zamanlar elbette oluyor. Fakat bu işlem sırasında su yerine lens suyu kullanmamız gerekiyor. Lenslerinizi kabın içerisinden çıkarttıktan sonra suyu tamamen boşaltın. Temiz olduğuna emin olduğunuz bir havlu ve hatta mümkünse peçete yardımıyla lens kabının içini güzelce kurulayın. Şimdi lens suyunu sıkarak ovalayın, son aşamada tüm suyu tekrar boşaltıp yeni solüsyon yerleştirin.

Her ne kadar bu işlem lens kaplarınızın dezenfekte edilmesi için yeterli sayılacak olsa da uzmanların önerisi en geç 3’ay da bir yeni kontakt lens kabına geçiş yapmanız yönündedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM