Kontakt Lens Kullananların Uzak Durması Gereken Maddeler

Kontakt Lens Kullananların Uzak Durması Gereken MaddelerGözlerimizin kendini sürekli sağlıklı tutmak ve dışarıdan gelen tehlikelere karşı daima tetikte olmak gibi birçok farklı özelliği var. Hatta gözlerimizi tıpkı dört tarafında güvenlik bekçileri gezen son derece güvenli bir kasa gibi düşünebilirsiniz. Böyle bir kasayı soymak her ne kadar çok zor görünüyor olsa da kesinlikle imkansız değildir. Aynı şekilde gözümüzün sahip olduğu bu koruma mekanizmasının da aşılması sandığınız kadar imkansız olmayabilir.Bu yazımızda değindiğimiz lense zararlı maddeler hem göz sağlığınızı korumanız hem de lenslerinizden maksimum performansı elde edebilmeniz için son derece önemli. Üstelik unutmadan söyleyelim; bu maddelerin bir kısmıyla gözünüzün temas halinde olması lens olsun veya olmasın göz sağlığınız için büyük bir risk teşkil ediyor. O halde hadi başlayalım;

1-Toz veya Kum

toz

Toz ve kum özellikle metropol şehirlerde yaşayanlar için pek sorun değil gibi görünebiliyor. Oysa düşündüğünüzün aksine en çok toz da yine metropol şehirlerinde oluyor. Sürekli yürüyen insanlar, bitmek bilmeksizin uzanan tozlu yollar ve o yollardaki bitmeyen araç kuyrukları. Böyle bir ortamda kim tozun varlığını hiçe saymaktan bahsedebilir ki?

Toz ve kum içerisinde neleri barındırdığını bilemediğimiz tıpkı bir sürpriz yumurta gibidir. Toz veya kumun gözünüzle veya lensinizle temasa geçmesi halinde hem içerisinde barındırdıklarını bilemezsiniz hem de gözünüzün doğal koruma mekanizmasının saliseler içerisinde devre dışı kalmasına neden olursunuz. Kumdan uzak durmak çok kolay, tozdan uzak durmak için ise en azından güneşli günlerde güneş gözlüğü takarak riski kaldıramasanız da minimize edebilirsiniz.

2-Aromalı Sıvılar

Belki bu listede görmeyi en planlamadığınız şey bu olacaktır. Aromalı sıvıları hepimiz gün içerisinde mutlaka defalarca kez tüketiyoruz. En basitindense limondan üretilen limonata gibi seçenekleri bolca her köşede görebilmek mümkün. Şimdi bir saniyeliğine içerken bize muhteşem haz veren buz dolu bir limonatanın gözümüz içerisinde ne kadar acı vereceğini tahmin etmenizi istiyorum. Evet, gerçekten korkutucu.

Aromalı sıvıların büyük bir kısmı ve hatta neredeyse tamamı kontakt lens kullanıcıların göz ve lenslerinden uzak tutması gereken en önemli sıvılardan biridir. Gözde yarattığı yakma etkisinin yanı sıra aromalı sıvılar sizi saf dışı bırakarak uzun süre gözünüzü kullanamamanıza da sebep olabilir.

3-Kimyasal Sıvı ve Dumanlar

kimyasal sıvılar

Kimyasal sıvılar ve dumanların kontakt lenslerimiz ve göz sağlığımız için oldukça tehlikeli olduklarını muhtemelen siz de tahmin edebiliyorsunuzdur. Özellikle bayanlar ve bayanları üzmemek için evde temizlik yapan beyler, aman dikkat. Kimyasal sıvıların ve gazların çok küçük bir bölümünün bile gözünüzle teması sonucunda ortaya acınası felaket senaryoları çıkabilir. Her zaman bu tür sıvı ve gazlardan uzak durun ve gözlerinizi koruyacak bir şey olmadan çıplak gözle dahi bu maddelerle yüzgöz olmayın.

4-Sigara

Sigaranın göz sağlığı açısından ne kadar zararlı olduğu muhtemelen sizin de bildiğiniz bir şeydir. Oysa kontakt lensler açısından sigara tam bir baş belasıdır. Sigara dumanı içerisinde birçok zararlı maddeyi içerir ve kontakt lenslerimiz bu maddeleri kolayca bünyesine dahil edebilir. Bu durumda zararlı maddelerin lenslerimizden arındırılması içinse lenslerimizi solüsyonlarla durulamak gerekir. Eğer kendiniz sigara içmiyorsanız olabildiğince sigara içilen ortamlarda az vakit geçirin ve yaz aylarında riski en aza indirmek için güneş gözlüğü kullanmayı deneyin.

5-Polen

Listemizin en masum görünen fakat aslında hiçte masum olmayan elemanlarından biri de polendir. Özellikle mevsim değişikliklerinde polenler istisnasız her yerdedir. Lensinizle tepkimeye girmesi halinde başınıza büyük dertler açabilecek polenler, alerjiniz olması durumunda riski ölümcül olma seviyelerine çıkartabilir. Bunun için tavsiyemiz, şayet polen alerjiniz varsa bu süreç içerisinde biraz gözlüklerinizle barışıp riski mümkün olduğunda en aza indirmektir. Polen sezonu bitişindeyse temkinli olmak şartıyla tekrardan kontakt lenslerine geri dönebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM