Kontakt Lens Kullanmanın Zararı var mı? Zararları Nelerdir?

Kontakt Lens Kullanmanın Zararı var mı? Zararları Nelerdir?Kontakt lenslerde özellikle günümüz teknolojisinde çığır atlandığını söyleyebilmek mümkün. Artık kontakt lensler çok daha yüksek teknoloji ile üretiliyor ve kullanıcılarına önceki yıllara nazaran büyük bir konfor sunuyor. Bu durumda gözlük mü lens mi diye düşünen birçok kullanıcı kontakt lensi tercih ederken aynı zamanda estetik güzellik açısından da birçok kişinin renkli lens kullanmak istediğini görüyoruz. Tabii, bu aşamada akıllara ilk gelen soru Kontakt lens zararlı mıdır? veya kontakt lens zararları nelerdir oluyor. Kontakt lenslerin göz sağlığı açısından olumsuz etkilere sahip olduğu gibi yaygın olarak bilinen bir yanlış inanış bulunmaktadır. Kontakt lensler kişilerin göz sağlığını olumsuz yönde etkilemesi amacıyla üretilmemiş, aksine gözlük alternatifi olarak üretilmiştir. Tabii, bu kontakt lenslerin hiç zararı olmayacağı anlamına da gelmiyor. Şöyle düşünün ki son model spor bir arabanız veya motosikletiniz var. Bu aracın son sürati çok yüksek diye sürekli olarak bu aracı son süratte kullanıp hem kendinizi hem de trafiği tehlikeye sokar mısınız? Elbette sokmazsınız! İşte kontakt lensler de biraz böyle olan ürünlerdir. Kontakt lenslerin zararlarını ortadan kaldırmak kullanıcının elindedir. Hadi kafanızdaki soru işaretlerini tamamen yok edebilmek adına konumuzu başlıklar ile birlikte inceleyelim.kontakt-lens-zararlari

1- Lens Kullanırken Hijyen ve Bakım Kurallarını Aksatmak

Nasıl ki her şeyin kendince bazı gereklilikleri varsa kontakt lenslerin de gerekliliği bakım ve hijyenden geçiyor. Kontakt lensinizin içerisinde gözünüze zararlı olabilecek hiçbir şey yoktur.Yani, aslında ambalajından çıkarttığımızda kontakt lenslerimiz tamamen hijyeniktir. Onların daha ne kadar süre hijyenik kalacağını ise bizim lens kullanımındaki tutumumuz belirleyecektir. Şayet, sürekli olarak lens bakımı işlemini aksatmadan gerçekleştirirseniz, gözünüz lensinizin hijyeni sorunu ile hiç karşı karşıya kalmaz.

2-Gözlerinizi Dinlendirmemek

Çok yoğun bir günün ardından ayaklarınızın ve bacaklarınızın size kendinizi nasıl kötü hissettirdiğini mutlaka biliyorsunuzdur. Farkında olmasanız da lens kullanımının süresi uzadığında da durum böyle olabiliyor. Örneğin sabah evden çıkarken lensinizi taktını ve akşam evinize geldiniz. Artık dışarıya çıkmayacağınızdan eminsiniz. O halde gözlerinizin rahat etmesi ve kornea yapısının oksijen alması için kontakt lensinizi çıkartabilirsiniz. Böylece gözleriniz hava almış ve dinlenmiş olur. Bu alışkanlığı kazanırsanız gözünüzün yapısını hiç bozmadan uzun yıllarca kontakt lens kullanabilirsiniz.

3-Kontakt Lensler ile Uyumak

Artık birçok kontakt lens ile uyuyabilmek mümkün, yine de hiçbir göz doktoru o lens o özelliğe sahip olmasına karşın size lens ile uyumayı tavsiye etmeyecektir. Şöyle de bir yanlış inanış var, örneğin dışarıda bir yere gittiniz ve o gece evinize geri dönmeyeceksiniz. Aksilik bu ya, yanınızda kontakt lensinizi çıkartabileceğiniz lens suyu veya kabı da yok. O halde o gece için lensleriniz ile uyumak herhangi bir sorun yaratmaz. Bu durumun zararlı hale gelmesi için kişinin alışkanlık haline getirmesi gerekir.

4-Doktorun Tavsiyesine Uymamak

Doktorunuzun tavsiyesine uygun şekilde kontakt lenslerinizi kullanırsanız ısrarla şunu iddia edebiliriz daha uzun yıllar boyunca sorunsuz şekilde lens kullanabilirsiniz. Tabii, bunun için doktorunuzun tavsiyelerine tam itaat etmeniz gerekiyor ve en azından 6 aylık süreç içerisinde bir defa göz kontrolüne gitmeniz gerekiyor. Yukarıda yer verdiğimiz diğer maddeleri de uygularsanız şayet gözünüze zararı olmadan kontakt lenslerinizi kullanmanızın tadını çıkartabilirsiniz.

Hala gözlük mü yoksa lens mi diye düşünenlerdenseniz, gözlük mü lens mi yazımızı okuyarak lens kullanıcılarının gözlük kullanıcılarına oranla elde ettiği avantajlar listesini görebilirsiniz.

4-Yanlış Kontakt lens Numarası

Gözlükten Kontakt lense geçen kullanıcılarda genelde lens kullanırken de aynı numaralı lensi alır kullanırım gibi yanlış izlenimler oluşmaktadır fakat  lens içinde ayrı bir muayene olmak şarttır. Bu muayenelerde kornea yapısına uygun deneme bir lens verilerek yaklaşık 1 ay boyunca uygun olup olmadığı test edilir.Bu süreçte yaklaşık 2 kez kontrole çağrılırsınız ve lens çıkarıp takma eğitimleri muayene esnasında size verilir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

1 Yorum

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM