Kontakt Lens Mikropları Ortadan Kaldırmak İçin ‘Ovmak ve Durulama ‘ Yöntemi

Kontakt Lens Mikropları Ortadan Kaldırmak İçin ‘Ovmak ve Durulama ‘ YöntemiGözlerimiz vücudumuzun dünyaya açılan pencereleridir.  Ufak bir sıkıntı hali bile yaşantımızı ciddi boyutlarda etkileyebilir. Hal böyleyken gözlerimiz ile ilgili bakım ve uygulamalarda, tedavilerde, kullandığımız ürünlerde yüksek oranda titiz ve dikkatli olmamız bir zorunluluk olarak karşımıza çıkmaktadır.Çoğunlukla görme bozuklukları sebebiyle kullanımı zorunlu olan gözlüklerden kaçınmak isteyenlere alternatif olarak sunulmak amaçlı piyasaya sürülen kontak lensler, zaman içinde estetik kaygılar için kullanımı yaygınlaşan bir ürün olarak da dikkat çekmekte. Tabi,  kontak lensler kurtarıcı bir alternatif, estetik bir seçenek olarak karşımıza çıkan birçok artısının yanında kullanımında dikkatli olunmazsa sebep olacağı sıkıntıları da göz önünde bulundurmak zorundayız.

Yazımızın devamında kontakt lens bakımı ile ilgili mikroplardan korunmak için uygulanan ovma ve durulama yöntemi hakkında bilgiler vereceğiz.

Kontakt Lensleri Ovalama ve Durulama

Kontakt lensler göz bebeklerimizle temas halinde olan yapay dokular oldukları için özenli ve kuralına uygun bir temizleme uygulanmadığında bakteri üremesine sebep olacaktır. Göz bebeğinin mikrop kapmasına bağlı birçok sıkıntı canınızı sıkmasın istiyorsanız kontakt lens temizliği ile ilgili kurallara harfiyen uymalısınız.

Kontak lensler bazen ince bazen kalın dokuda üretilmiş olabilirler ovalama ve durulama yöntemi ile temizlik yaparken bu doku farkına dikkat etmek şart.

Ovalama ve durulama işlemi kesinlikle musluk suyu veya arıtma su ile yapılmamalı. Kullandığınız su içinde kontak lense zarar verecek bir bileşen taşıyor olabilir. Lensleri temizlemek için özel üretilmiş solüsyonları tercih etmelisiniz.

Lenslerinizi,  yüzeylerinde biriken kir kalıntıdan arındırmak için ovalama ve durulama yöntemi son derece etkili bir yöntemdir. Elinize sıktığınız yeteri miktarda solüsyonu yine elinizin içine aldığınız kontak lensin yüzeyine parmağınızla ovalayarak uygulayın. Ne çok ne az orta şiddette bir baskı ile ovalamayı gerçekleştirmelisiniz. Fazla bastırırsanız lense zarar verebilirsiniz az bastırırsanız da ovmanızın bir anlamı olmayacaktır. Lenslerinizi ovalarken tırnağınızın lense değmemesine dikkat edin ki çizilme gibi deformasyonlar oluşmasın.

Lenslerinizi durularken de yine musluk suyu veya arıtma suyu değil solüsyon kullanmalısınız. Bu şekilde iyice durulandığından emin olduktan sonra son olarak lens kabınızın solüsyonunu da yenileyerek steril ortamda dezenfekte edilmiş bir çift lense sahip olabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM