Kontakt Lens Muayenesi

Kontakt Lens MuayenesiKontakt Lens Muayenesi, kontakt lens kullanmak isteyen herkesin mutlaka olması gereken göz muayenesi çeşididir. İster kozmetik amaçla sadece renkli lens kullanacak olun isterseniz de gözünüzde görme bozukluğunu engellemeye yardımcı bir kontakt lens kullanmak isteyin hiç fark etmeksizin mutlaka kontakt lens muayenesinden geçmeniz gerekmektedir. Lens muayenesininin temel olarak iki amacı vardır.İlki, gözünüzün çap değerini belirlemek ve şayet varsa gözünüzdeki bozukluk değerlerini ölçmektir. Bu ölçüm gerçekleştirilmeden elinizde gözünüzün çap değeri olmayacağı için renkli lens kullanacak olsanız dahi aldığınız kontakt lens gözünüze tam olarak uymayacak, merkezden kaçacak ve hem görüntü kirliliği oluşturup hem de sizi rahatsız edecektir.

Diğer bir nedense ülkemizde artık belirlenen yasalar gereği kontakt lens reçeteniz olmadan herhangi bir optikçiden lens siparişinde bulunmanız veya reçetesiz birine lens sunulması tamamen yasaktır. Evet, internet aracılığıyla bazı web siteleri reçeteniz olmasa dahi size kontakt lens sunuyor olabilir fakat yine de bu güvenli bir işlem değildir ve her iki taraf da yasaların dışına çıkmış sayılır.

Kontakt Lens Muayanesi Nerede Yapılır?

kontakt-lens-muayene

Kontakt Lens muayeneleri özel muayenehaneler de ve özel hastanelerde yapılmaktadır. Şuan için devlet hastaneleri maalesef sizlere kontakt lens için ölçüm yapamazlar. Edindiğiniz gözlük reçetesiyle de kontakt lens satın alabilmeniz mümkün değildir. Almanız durumundaysa yine yukarıda belirtmiş olduğumuz senaryoları yaşamanız oldukça olası denebilir.

Kontakt Lens Muayenesi Fiyatları Nedir?

Her muayenehane veya hastanenin bu konuda size sunacağı rakamda farklılıklar görebilirsiniz. Kontakt lenslerden gerçekten verim alabilmek istiyorsanız imkanınızın el verdiği en iyi hastanelerde muayene olmaya çalışmanız gerekiyor. Zira elde edeceğiniz veriler ne derece doğru olursa kontakt lenslerinizle o kadar az sorun yaşayacak ve ona kısa süre içerisinde adeta aşık olacaksınız.

Kontakt Lens Muayenesi Ne Kadar Sürer?

Muayene işlemi en fazla 15-20 dakikaya mal olabilecek bir işlemdir. Şayet ölçümlerden önce damla kullanılacaksa o halde bu süreyi iki katına çıkartabilmemiz de mümkün olacaktır. Yine de kısa bir işlem olduğu için fazla vaktinizi almayacaktır. Şayet damlalı muayene olmayacaksanız muayene sonrasında günlük yaşantınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Ancak damlalı muayene sonrasında mutlaka size yanınızda refakat edecek birinin olması ve o günü tamamen kendi istirihatinize ayırmış olmanız gerekiyor.

Kontakt Lens Muayenesi Ne Sıklıkla Yapılmalıdır?

Aslında bu muayene sıklığı için en uygun dönem 3 aylık süreçtir. Tabii çoğu kişinin maddi durumu el veremeyeceğini göz önüne alırsak 6 aylık dönemlerde veya en az mutlaka yıllık dönemlerde muayenenizi yenilemeyi aksatmamalısınız. Şayet kontakt lensi sadece kozmetik amaçlı kullanacaksanız tek seferlik kontakt lens muayenesi olmanız yeterli olacaktır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM