Kontakt Lens Muayenesi

Kontakt Lens MuayenesiKontakt lens muayenesi tüm kontakt lens kullanıcılarının belirli aralıklar ile yapmaları ve lens kullanıcısı olmayanların lens kullanmaya başlamadan önce yapmaları gereken muayenedir. Kontakt lens muayenesi hakkında birçok kişinin çekimser davrandığı büyük bir gerçek. Bu çekimserliği kırmak ve muayene hakkında kafanızda yer alan soru işaretlerinden kurtulmak için yazımızı okumaya devam edin.Kontakt Lens Muayanesi Nedir?

Kontakt lens muayanesi tüm lens kullanmak isteyen kişilerin geçmesi gereken muayene çeşididir. Şayet bu muayeneyi olmazsanız gözünüze ait olan eğri ve çap gibi değerlere sahip olamazsınız. Bu değerler olmadan ve lens reçetesi olmadan kontakt lens sahibi olamazsınız. Bu nedenle kontakt lens kullanmak istiyorsanız mutlaka öncelikle lens muayenesinden geçmeniz gerekir.

kontakt lens muayenesi

Lens muayenesi gözlük muayenesinden daha farklı şekilde yapılır ve uzmanlarında muayene olmak size birçok avantaj sunabilir. Örneğin gidip ucuz olsun diye kalitesiz bir yerde muayene olursanız gözünüze ait değerler yanlış olabilir. Bu değerlerle satın aldığınız kontakt lensler de hem gözünüze uyum göstermez hem de paranız çöpe gitmiş olur. Tabii, bu durumu yaşadıktan sonra kontakt lenslere karşı kafanızda net bir soru işareti oluşacağı da kesin. Bu nedenle mutlaka ama mutlaka gerçekten işinin eri olan hastanelerde ve özel kliniklerde lens muayenesi olmayı düşünmelsiniz.

Kontakt Lens Muayanesi Nerede Yapılır?

Kontakt lens muayenesi nasıl yapılır

Kontakt Lens muayenesi her hastanede yapılmadığı gibi ayrıca devlet hastaneleri içerisinde de yapılamaz. Zira kontakt lensler tamamen özel kullanım hatta kozmetik ürünü olarak geçmektedir. Bu nedenle hangi devlet hastesinde lens muayenesi olurum diye düşünmeyi hemen bırakın ve kendinize yakınlarda kalitesi ile tanınmış olan hastanelere yönelmeye çalışın. Gerçekten popüler olan ve kalitesinden ödün vermeyen birçok lens muayenesi yapan özel hastane bulunuyor. Bunlardan size yakın olanını ve fiyatı bütçenize uyanını seçebilirsiniz.

Kontakt Lens Muayenesi Nasıl Yapılır?

Kontakt lens muayenesi gözlüğe benzer şekilde yapılsada tam olarak aynı olduğunu söylemek güçtür. Özellikle daha belirgin rakamların elde edilmesi için damlalı kontakt lens muayenesi yapılabilir. Şayet damlalı göz muayenesi olacaksanız yanınızda mutlaka birini bulundurun. Çünkü muayeneden çıktıktan sonra hem hiçbir yeri göremeyeceksiniz hem de güneş ışınları gözünüzü fazlaca acıtacak ve kapatmanıza neden olacaktır. Eğer yanınızda biri olursa bu zorluğu kolaylıkla atlatabilirsiniz.

Devlet (SGK) Lens Ödemesini Karşılar mı?

Hayır, kontakt lens muayenesi sonucunda elde etmiş olduğunuz reçete ile yalnızca özel optikçilerden ve internet üzerinden alışveriş yapabilirsiniz. Bu yapacağınız alışverişlere devlet ekstradan gözlüklerde sağlamış olduğu gibi bir indirim sağlamayacaktır. O yüzden lens ödemelerinin ve solüsyon ödemelerinin tamamından kendinizin sorumlu olduğunu bilerek işe başlamak iyi olabilir.

Renkli lens için Lens Muayenesi Olunur mu?

Evet, renkli kontakt lens bile kullanacak olsanız mutlaka kontakt lens muayenesinden geçmeniz gerekiyor. Zira renkli lenslerin de gözünüze uyum sağlaması için size bazı göz değerleri gerekecektir. Bunlar gerekli olmasa bile ülkemiz sınırları içerisindeki optikçilerden alışveriş yapabilmeniz için mutlaka bir reçete sahibi olmanız gerekiyor.

Kontakt Lens Muayene Ücreti

Kontakt lens muayanesi için ücretler her işletmenin kendi belirlemiş olduğu ücretler ile belirlenir. Bir hastaneden muayene için sizden talep edilen bedel 50 TL olabilir ve sigorta da işin içine girince ücret 30 TL‘ye düşebilir. Diğer bir yer ise SGK ile anlaşmalı değildir ve tamamen özel olduğu için size muayene için 350 TL gibi bir fiyat sunabilir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

4 yorum

  1. Bende bugun devlet hastanesinde muayene olup lens recetesi aldim. Fakat muayenede normal gozluk muayenesinin aynisiydi. Yani lens muayenesinde farkli olan ne var ? Yani mesela goz capimi bilmem neyimi olcmediler. Recetede sadece temel egri ve dioptri degerleri yaziyor. Bunlar yeterli mi?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM