Kontakt Lens Nedir?

Kontakt Lens Nedir?Kontakt lensler günümüzde birçok insan tarafından kullanılmaktadır. Kolay kullanımı ve pratikliği sayesinde de kısa zamanda popüler hale gelen kontakt lensler farklı amaçlar için kullanılabilir. Peki kontakt lens nedir? Kontakt lens görme problemlerinin düzeltilmesinde gözlük yerine tercih edilen daha pratik ve taşınması kolay ve kornea bozukluklarının tedavisinde aynı zamanda ise tercihe bağlı olarak göz renginin değiştirilmesinde kullanılır. Gördüğümüz gibi kontakt lens başlarda göz problemlerini düzeltmek için gözlüğe alternatif olarak üretiliş olsa da şimdilerde görüldüğü gibi farklı renklerde ve tercihen de kullanılabilen popüler bir hale gelmiştir.
Yumuşak ve sert olmak üzere günümüzde iki çeşit lens bulunmaktadır ve farklı kullanım amaçlarıyla, farklı özellikleriyle ve ömürleriyle üretilmişlerdir.Kontakt Lens Nereden Alınır?

İster tercihinize göre göz renginizi değiştirmek isteyin isterseniz de göz muayenenizi olduktan sonra gözlüğün yerine lens kullanmak isteyin kontakt lensleri temin edebileceğiniz bir çok yer bulunmakta ama söz konusu göz sağlığı olduğu için numaralı ya da renkli fark etmeksizin kaliteli kontak lens satan yerlerden lensinizi temin etmelisiniz. Bunun içinse kaliteli ve bilindik optikçilerden alış veriş yapmayı tercih etmelisiniz.

lens-kullanimi

Her optikçide ise ihtiyacınız olan ve istediğiniz özellikte kontakt lens bulamayabilirsiniz böyle durumlarda ise internetten sipariş etme gibi bir seçeneğinizde bulunmakta. İnternetten sipariş ederken de başta bahsettiğimiz gibi söz konusu ister ihtiyaçtan isterse tercihen olsun göz sağlığı olduğu için güvenilir ve bilindik sitelerden sipariş etmelisiniz. Bazı optikçiler ise sizi ihtiyacınıza ve tercihinize göre ellerinde mevcut olmayan kontakt lensi birkaç gün içinde sizin yerinize temin edebiliyorlar

Kontakt Lens Tercihi

Kontank lens tercihinizde de dikkat etmelisiniz, hangi amaçla olursa olsun isterse görsellik ve kozmetik için kullanacak olun doktor muayenesinden geçilmelidir. Muayenede doktor gözünüze göre en uygun çaptaki kontakt lensi belirleyerek daha önce eğer lens kullanmamışsanız gözünüze deneme lensi takarak gözünüzün kontakt lens karşısında verdiği tepkiye bakacaktır. Aksi taktirde yanlış kullanım sonucunda hassas ve değerli olan göz sağlığınızı tehlikeye atabilirsiniz. Aynı zamanda kontakt lensinizi kullanırken doktorunuzun önerdiği saatler dahilinde kullanmalı ve her çıkarıp taktığınızda lenslerinizi temizlemelisiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM