Kontakt Lens Nedir?

Kontakt Lens Nedir?Kontakt Lensler hakkında çokça merak edilen konuya ve sorulara sahip olan alanlardan biridir. Kontakt lensler de tıpkı gözlükler ve LASIK (Lazer ile görüş bozuklu düzeltme tekniği) gibi kişinin görüş bozukluğunu düzeltmeye yardımcı bir yöntemdir. Kontakt lens kullanan bir kişi gözünün uzağı görme sorununu ve yakını görme sorununu hatta astigmat sorununu ortadan kaldırarak tamamen net ve pürüzsüz bir görüşe sahip olabilir.Günümüzde en gelişmiş ülkelerden biri olarak Amerika‘yı örnek alacak olursak eğer Amerika içerisinde görüş bozukluğuna sahip olan kişilerin %20‘sinden daha fazlasının kontakt lens kullandığı yapılan son güncel anketler sonucunda ortaya çıkan verilerin arasındadır. Yani gelişmiş olan ülkelerde görme bozukluğuna sahip olan her 10 insan minimum ikisi mutlaka kontakt lens kullanmaktadır.

Kontakt Lensi  kolayca takabileceğinizi gösteren bir örnek görsel
Kontakt Lensi kolayca takabileceğinizi gösteren bir örnek görsel

Özellikle gözlük kullanarak kendini beğenmeyen ve görüntüsünü değiştirmeden görüş bozukluğunu ortadan kaldırmak isteyenlerin en büyük çözümü günümüz itibariyle kontakt lenslerdir. Lens kullanmayı tercih edenler hem bıçak altı ameliyatlardan kurtulmuş olurlar hem de gözlüğün stresi ile uğraşmaktan kendilerini alı koyabilirler. Özellikle spor aktivitelerinde bulunan kullanıcılar için de kontakt lensler yine muhteşem bir görüş rahatlığı sunmaktadır. En basitinden futbol oynarken dahi gözünüzde gözlüğün bulunması hem görüşünüzü etkiler hem de spor kazaları durumunda ciddi hasarların ortaya çıkmasına neden olabilir. Oysa kontakt lensler ile tüm bu sorunların tamamından kurtulabilmek mümkündür.

Kontakt Lenslerin Geçmişi

Kontakt lens icadı
Da Vinci’nin Kontakt Lens konsepti hakkında 1508 yılında hazırlamış olduğu plan

Kontakt lensler düşündüğünüzün aksine çok eski ve köklü bir geçmişe sahiptir. Lensler ortalama olarak yüz yılı aşkın süredir insanların görüşlerini düzeltmesine yardımcı olan sağlık/kozmetik ürünlerinden biridir. Bu süre içerisinde elbette lensler büyük gelişmeler yaşadılar ve bunun sonucunda da günümüzdeki şekillerine ulaştılar. Kontakt lensler hala gelişimini tam olarak tamamlamış da sayılmaz. Özellikle Google’ın Lensi ve diğer markaların meydana getirmeye çalıştığı teknolojik lensler kontakt lenslerin ne kadar büyük bir geleceği olduğunun da en büyük ispatıdır.

Eğer geçmişte siz de asla kontakt lens kullanıcılarından biri olmadığını düşündüyseniz, bunu bir kere de gelecekte düşünebilirsiniz. Çünkü kontakt lensler gelecekte teknolojik ürünlerin de odak noktasında yer alacaklar. Eğer siz de görüş bozukluğunuzu düzeltmek için kontakt lens satın almak istiyorsanız öncelikle ilk iş olarak doktorunuza görünmeli ve lens için muayene olmalısınız.

Kontakt lensler hakkında aklınızda daha fazla sorun varsa hiç dert etmeyin! Kontakt Lensim internet sitesi bir lens kullanıcısının aklında hiçbir soru işareti kalmayacak şekilde tüm maddeleri objektif olarak işleyerek size gerekli olan bilgilerin tamamını sunan bir internet sitesidir. Sitemizdeki içerikleri takip ederek aklınızdaki soruların tümünün cevabına ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM