Kontakt Lens Neyden Yapılır?

Kontakt Lens Neyden Yapılır?Bir kontakt lens kullanıcısı olarak kontak lensler neyden yapılır hiç merak etmiş miydiniz? Normal şartlarda gözümün içerisine en ufak bir toz zerreciği bile nüfuz ettiğinde gözümüz hemen rahatsız oluyor ve batma ya da yanma hissi meydana geliyor. Kontakt lensler nasıl yapılıyor ki, gözümüzde kocaman bir parça halinde yer alıyor olmasına karşın bize hiçbir rahatsızlık vermiyor ve fazlasıyla rahat hissettiriyorlar?İşin özü her kontakt lens yapılırken aynı maddeden faydalanılmıyor. Bazı maddeler özelliği gereği aylık lensler için daha uygunken günlük lensler içinse daha dayanıksız ve maliyetsiz olan kimyasallar kullanıyor. Siz de bir kontakt lens kullanıcısıysanız ve kontakt lenslerinizin hangi maddeden imal edildiğini merak ediyorsanız hadi, kendi kullandığınız lens çeşidi başlığına geçiş yapın;

Yumuşak Kontakt Lensler

Genellikle günlük lens olarak da adlandırmış olduğumuz lensleri bu kategori altında toplayabiliriz. Kısa süreli dönemler boyunca kullandığımız ve gözümüzde en fazla 12 saat civarı kalabilen yumuşak kontakt lenslerin üretim aşamasında kullanan materyal hidrofil plastikdir.

yumusak-lens

Günlük vb. kısa süreli lenslerin üretilmesinde kullanılan bu maddenin özelliğiyse suyu absorbe edebilmesi ve gözlerinizin nemli kalmasını sürekli sağlayabilmesidir. Eğer günlük lens kullandıysanız lenslerinizin kurumaya başladığı anda ne kadar katlanılmaz ve kırılmaya yakın olduğunu da hissetmişsinizdir. Bu duyguyu yaşadığınız anda kontakt lensinizin ana maddesi kullanılabilirliğini yitirmeye başlıyor demektir.

Uzun Süreli Yumuşak Kontakt Lensler

Çoğunlukla ekonomik ve uzun ömürlü olduğu için tercih etmeyi sevdiğimiz aylık yumuşak lensler gibi ürünleri bu kategorinin altında toplayabiliriz.  Uzun süreli giyilmesi için tasarlanan ve birkaç aya kadar varan kullanım ömrüyle ekonomik bir alternatif olmayı başaran bu yumuşak lenslerin asıl maddesi silikon hidrojel adı verilen maddedir.

Man comfortably sleeping in his bed

Silikona hidrojel eklenerek elde edilen bu madde yalnızca gözlerimizin içerisinde nemli kalmayı başarmıyor aynı zamanda da gözümüz ve dış ortamdaki hava arasında geçirgen bir ortam oluşturuyor. Böylece gözlerimiz ihtiyacı olan oksijeni tam olarak elde edebiliyor ve çok daha sağlıklı bir kullanım gerçekleşiyor. Tabii, tüm buna karşın uzun süreli kontakt lenslerin de uyunurken çıkartılması gerektiği gibi gözünüz içerisinde en fazla bir gün kalması ve gözünüzün doğal yollarla da hava transferini sağlaması gerekiyor.

Sert Hava Geçirgen Lensler

Sert hava geçirgen lensler veya orijinal isimleriyle Rigid Gas Permeable Lens (RGP) plastikten üretilmektedir. Tıpkı yumuşak lenslerle olduğu gibi sert lenslerin üretiminde de plastik madde kullanılıyor olmasına karşın, sert lenslerin suyu oksijen olmaksızın doğrudan absorbe edebilme özelliği yoktur.

gaz-gecirgen-lens

Sert lenslerin üzerinde mikroskobik hava kanalları vardır, bu kanallar sayesinde kontakt lensler kolayca oksijeni dışardan alarak kısmen sağlıklı bir lens ürünü haline gelmektedir. Yine de bu lensler gözümüzün ihtiyacı olan oksijen oranını karşılayamadığı için artık günümüzde pek önerilen lensler değildir.

Hibrit Kontakt Lensler

hibrit-lens

Yukarıdaki lens kategorilerinin hem dışında hem de içinde kalan bir ürün, hibrit lensler… Hibrit lensler akrilat-silikon-florin karışımından meydana getirilmektedir. Daha iyi görüş kalitesi ve konfor kalitesi sunmak için de kontakt lensin kenar bölgelerinde hirojel kullanılır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM