Kontakt Lens Temizleme İçin İpuçları

Kontakt Lens Temizleme İçin İpuçlarıGerek görsellik, gerekse görme problemlerinin giderilmesi için kullanılan lenslerin, son dönemlerde kullanımı artmıştır. Renk kartelasının çokluğu sebebiyle, kozmetik alanlarında da son derece beğenilerek kullanılan lensler, rahat kullanımı sayesinde son yıllarda kullanımı çoğalmıştır. Renkli lensleri temin etmek zor olmadığından dolayı, herkes kolaylıkla kullanabilmektedir.Kontakt lensleri kullanıldığı kadar, bakımlarının yapılması da şarttır. Hatalı kullanıldığında veya gerekli bakımlarının yapılmadığı zamanlarda, birçok göz hastalıklarına yol açabilmektedir. Lens kullanımından kaynaklanan göz kızarıklığı, göz enfeksiyonu ve hatta görme kaybı bile meydana gelebilir. Bunlara imkân vermemek için gerekli bakımların yapılması şarttır. Kontakt lensleri temizlemek için, birçok ipucu bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır;

kontakt-lens-temizligi

  • Lenslerinizi kendiniz dışında kimseyle paylaşmamanız gerekmektedir. Eğer başkaları tarafından kullanılırlarsa, gözden kaynaklanan bulaşıcı hastalıklar meydana gelebilir. Bu konuda çok dikkat edilmelidir.
  • Lensleri takmaya hazırlanırken, ters-düz kontrolünün yapılması gerekir. Eğer dikkat edilmezse gözlerde batma meydana gelebileceğinden dolayı, lensleriniz yerinde durmayacaktır.
  • Lenslerinizi takmadan önce, mutlaka ellerinizi bol köpükle yıkamanız gerekmektedir. Böylece gözlerinize, ellerinizden bulaşabilecek birçok bakterinin zarar görmesini sağlarsınız.

  • Lenslerinizi solüsyonları dışında asla musluk suyu gibi sularda muhafaza etmemeniz gerekli. Örneğin tükürükle lenslerinizi takmaya çalışırsanız, bu birçok bakteriyi gözlerinize misafir etmeniz kolaylaşır. Bakım için lens solüsyonu kullanmanız gerekmektedir.
  • Solüsyonlarınızı mutlaka uygun koşullarda ve sıcaklıkta bırakmalısınız. Eğer gereğinden fazla sıcak ortamda bekletirseniz, bu solüsyonunuzun bozulmasını sağlayacak ve gözlerinizin yanmasına sebep olacaktır. Solüsyonları mutlaka 3 ay içerisinde tüketmek gerekir.
  • Eğer aylık olarak lens kullanıyorsanız, yeni açıp kullanmaya başladığınız lenslerinizi 1 ay sonra yenisiyle değiştirmeniz şarttır. Az kullanılmış lens bile, lensin oksijenle temasından sonraki 1 ay içerisinde, lensler büyük bir deformasyona uğrar. Lensler batana kadar katiyen kullanılmaz. Batma yapmasalar dahi, üzerinde çoğalan proteinler ve bakteriler gözlerinize ciddi boyutlarda zarar verir. Belki de telafisi olmayan zararlara yol açabilir.
  • Lens kapları belirli aralıklarla mutlaka temizlenmeli, 3 ayda bir yenisiyle değiştirilmelidir.
  • Havuzda lensler mutlaka çıkarılmalıdır. Havuzların içi her ne kadar klor gibi maddelerle temizlense de bu gözlerimiz için yeterli olmayacaktır. İçerisinde mutlaka mikrop ve bakteri barındırmaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM