Kontakt Lens Yansıma Sorunu Yapar mı?

Kontakt Lens Yansıma Sorunu Yapar mı?Evet, kontakt lens gözlüğe oranla ve çoğunlukla gece ışığın az olduğu saatlerde yansıma sorunu yaşamanıza neden olabilmektedir. Özellikle ilk defa kontakt lens kullanan kişiler akşam saatlerine eriştiklerinde anormal bir şekilde ışıkların fazlasıyla gözlerinde yansıma etkisi yaptığına tanıklık eder ve lenslerinin yırtılmasından şüphe ederler. Oysa işin gerçeği şudur ki kontakt lenslerimiz esasen gündüz lensi olarak adlandırılmaktadır. Dolayısıyla hangi kontakt lensi kullanırsanız kullanın gece ve ışığın yoğun olmadığı, kırık ışıkların bulunduğu ortamlar muhakkak gözlerinizi alacaktır.Peki, bu yansıma problemini biz kontakt lens kullanıcıları neden çekiyoruz? Bildiğiniz gibi kontakt lensler yapısı itibariyle silikon temelli bir üründür. Silikonun saydam bir renge sahip olması ve gözümüzün görmeyi kolaylaştırması bildiğimiz gerçekler. Ancak bir diğer gerçekte silikona yansıyan her ışığın gözümüze silikondan yansıyarak çok daha fazla giriş yapmasıdır.

Bu sorun elbette ki sizi çıldırtacak ve görüşünüzü tamamıyla etkileyecek kadar büyük bir sorun değildir. Yine de özellikle geceleri gerçekleştireceğiniz araç sürüşlerinde dikkat etmeniz gereken bir konudur. Özellikle ışıksız otoyollarda karşıdan gelen araçların farları fazlasıyla gözünüzü alacak ve net bir görüş elde edememenize neden olacaktır.

lens-yansıması

Bu sorunu çözmek için bizler şöyle bir çözüm önerisinde bulunuyoruz. Gün içerisinde kontakt lenslerinizi kullanın fakat gece araç sürüşü yapacağınız zamanlarda (Özellikle gece uzun yolu) mutlaka gözlüklerinizi takın. Ayrıca eve geldiniz ve artık dışarıya çıkmayacağınızdan eminsiniz o halde lenlerinizi çıkartın ve gözlüklerinizi takarak gözlerinizi istirahat etmeye bırakın.

Kaliteli Lensler Yansıma Sorununu Ortadan Kaldırabilir mi?

Şuan için en iyi kontakt lensi de alsanız teknolojinin henüz sınırlı olması nedeniyle maalesef yansıma problemini ve bilhassa gece yansıma problemini mutlak olarak çekeceksiniz. Alacağınız yüksek kaliteli lensler bu yansıma sorununu tamamen ortadan kaldırmayacak olsa bile kalitesiz bir lense oranla bir miktar hissedilir şekilde azaltacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM