Kontakt Lensinizi Paylaşmanın Zararları

Kontakt Lensinizi Paylaşmanın ZararlarıElbette hiç kimse görüş düzeltici özelliğe sahip şeffaf lensini başka biriyle değiş tokuş mantığına girişmez. Çünkü hem karşınızdaki kişinin göz sorunu hem de numaraları sizinle aynı olmayacaktır. Fakat söz konusu olan renkli lensler ve genç yaştaki kullanıcılar olduğunda maalesef işin içerisine değiş tokuş işlemleri karışabiliyor. Şöyle düşünün ki; arkadaşınız sizden diş fırçanızı istese yine de diş fırçanızı paylaşır mıydınız? Cevap basit. Muhtemelen ona böyle bir şey yapamayacağınızı söyleyeceksinizdir.Lensinizi paylaşmanız diş fırçanızı paylaşmanızdan en az 100 kat daha tehlikeli bir durumla karşı karşıya gelmeniz anlamına geliyor. Diş fırçasıyla en fazla ağızdan ağza geçebilecek zararlı organizma sayısı bellidir ve bunlar muhtemelen ölümcül olmayacaktır. Ancak kontakt lenslerinizi paylaştığınızda durum ciddileşir ve enfeksiyonla başlayan bu süreç gözünü kaybetmeye kadar gidebilir.

Kontakt lensler kullanılması aşamasında tamamen dikkatli olunması gereken ve hijyen esas kurallı ürünlerdir. Hijyenin de birincil şartı ürünün kişisel olması yani ancak tek kişi tarafından kullanılmasıdır. Kontakt lensinizi bir başkasıyla değiş tokuş yaptığınız anda bu ilkeleri hiçe sayar ve hem sizin hem de arkadaşınızın göz sağlığını hiçe sayarsınız.

Her iki tarafın da iyiliği için kontakt lenslerinizi kesinlikle paylaşmamayı öğrenmelisiniz. Eğer arkadaşınızı kıramıyorsanız, ona bu paylaşma işleminin her iki taraf için de ne kadar ağır sonuçlanabileceği senaryodan bahsedin ve gerçekçiliği arttırmak için dilerseniz bu yazımızı okutun.

lens-paylaşmak

Yalnızca kontakt lenslerinizi değil aynı zamanda kontakt lens kabınızı da kesinlikle paylaşmamanız gerekiyor. Lens kabı içerisinde zararlı organizmalara yer verebilecek bir üründür. Özellikle iki farklı kullanıcının lenslerinin tek bir kap içerisinde bulundurulması riskin düzeyini de arttıracaktır.

Unutmayın ki, kontakt lenslerle ilgili bilgileri paylaşmak güzeldir lenslerinizi değil. Lenslerinizi yalnızca kendi gözünüzle paylaşın ve bütün bir ömür boyunca sağlıklı şekilde kontakt lenslerinizi kullanın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM