Kontakt Lensle Yüzmek ve Denize Girilir mi?

Kontakt Lensle Yüzmek ve Denize Girilir mi?Malum yaz sıcakları artık ülkemizin batısı başta olmak üzere hemen hemen tüm kesimleri üzerinde etkili olmaya başladı. Kısa süre sonra sezon açılacak ve herkes denize girecek. Bir kontakt lens kullanıcısı olduğunuzda ise havuza veya denize gittiğinizde ilk aklınıza “Kontak lensle denize girilir mi?” sorusu gelecektir.Kontakt ile yüzmek birçok doktorun önermediği başlıca aktivitelerin arasında yer alır. Bunun nedeni ise yüzme esnasında gireceğiniz suyun kirlilik oranından emin olamayacak olmanızdır. Gireceğiniz su deniz veya bir okyanus dahi olsa içerisinde daima gözünüz için tetikte bekleyen bazı bakteriler mevcut olacaktır. Bu risk özellikle havuz gibi yapay yerlerde daha yüksektir. Yüzme esnasında bu zararlı bakteriler kontakt lensinizin üzerine yapışacak ve bu da çeşitli göz rahatsızlıklarını yanında getirecektir.

kontakt lensle denize girmek

Diğer bir sorun da kontakt lens gözünüzdeyken rahatlıkla hareket edemeyecek olmanızdır. Suyun her gözünüze teması ile birlikte çok kısa bir süreliğine dahi olsa görüş bozukluğu yaşayacaksınız. Aynı şekilde denizdeyken kontakt lenslerinizi düşürecek olmanız da çok kuvvetli bir ihtimaldir. Peki, çok sık denizde veya havuzda yüzme faaliyetine katılıyorsak kontakt lensle yüzmek için ne gibi bir çözüm önerisi uygulanabilir?

Bu konuda doktorların en önemli önerisi kuşkusuz bir yüzücü gözlüğüne sahip olmaktan geçiyor. Tabii bu gözlüğün gerçekten kaliteli olması ve kesinlikle gözünüze su geçirmeyecek olması gerekmektedir. Bu nedenle en azından orta kaliteli bir yüzüş gözlüğü edinmeniz gerekmektedir. Yüzüş gözlüğünde gözünüze su girmeyeceği için gözleriniz kuru kalacaktır. Bu da keyfini alana yada sporunuzu yapana kadar yüzmeniz için yeterli olacaktır. Elbette yüzüş gözlüğünü de 10 saat gibi yüksek zaman dilimlerinde kullanamayacak olduğunuzu bilmeniz gerekiyor.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM