Kontakt Lensler Neden Yırtılır?

Kontakt Lensler Neden Yırtılır?Hem renkli hem renksiz lens kullanıcılarının şikayet ettiği yaygın durumlardan biri de kontakt lenslerin beklenmedik zamanlarda yırtılması sorunudur. Yırtılan kontakt lensler cebinize büyük bir eksi olarak yansımasının yanı sıra sizi düşeceği olumsuz durumları ve sahneleri de düşünmeden edemeyiz. Bu nedenle sıkça karşı karşıya kalınan kontakt lens neden yırtılır sorusuna detaylı bir cevap vermek istedik.Kullanıcıya Bağlı Nedenlerden Dolayı Lens Yırtılması

kontakt-lens

Lenslerin yırtılmasının en önemli nedeni kullanıcıların yapmış olduğu hatalardır. Bu hataları çözümleriyle birlikte şu şekilde sayabiliriz;

  • Uzun tırnaklar: Uzun tırnaklar kontakt lensleri çok yumuşak hareketlerle elinize aldığınız anda bile yırtabilir. Erkekler için uzun tırnakları kesmek büyük bir sorun olmasa da bayanlar için bunun büyük bir sorun olacağı kesin. Bu durumda ya daha yavaş hareket etmeyi öğrenmelisiniz yada imkanınız varsa uzun tırnaklardan vazgeçmelisiniz.

  • Yanlış hareketler: Kontakt lensler yapısı itibariyle son derece hassas ve deforme olabilen ürünlerdir. Elinizde istediğiniz gibi hareket ettirmek kontakt lenslerin yırtılmasına neden olabilir. Lensin yeri eliniz değil, gözünüzdür. Bu nedenle lensi elinizde olabildiğince az bir süre tutun ve asıl olması gereken yerine yerleştirin.

  • Yanlış takma ve çıkartma işlemi: Yanlış takma ve çıkartma işlemleri sonucunda kontakt lensleriniz yırtılabilir ve daha çok karşılaştığımı çizilme sorunuyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Kullanıcıya Bağlı Olmayan Nedenlerden Dolayı Lens Yırtılması

Kullanıcıya bağlı olmayan nedenlerin başında kontakt lenslerin yanlış kullanma aralıklarıyla kullanılmasını gösterebiliriz. Birçok işletme aylık olan kontakt lensleri 3 aylık olarak lanse ediyor ve kullanıcılar da araştırmadan aldıkları için asıl ömrü bir ay olan kontakt lensleri yaklaşık olarak 3 ay kadar kullanmak istiyor. Durum böyle olunca henüz daha 2. ayın ortasında kontakt lens kendiliğinden deforme olmaya başlıyor ve yırtılmalar meydana geliyor.

Bu sorunun önüne geçebilmek için kendinizi eğitmeli ve bilinçli bir tüketiciye dönüşmelisiniz. Özellikle kontakt lensler konusunda bilinçsizce yapacağınız hareketler ağır sonuçlarla karşılaşmanıza neden olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM