Kontakt Lenslerin Eskidiği Nasıl Anlaşılır?

Kontakt Lenslerin Eskidiği Nasıl Anlaşılır?Her kontakt lensin belli bir kullanım süresi vardır. Bu nedenle kontakt lensleri günlük, aylık ve yıllık olarak farklı şekilde kategorilere ayırıyoruz. Peki, bu kontakt lensleri kullanırken eskiyip eskimediklerini anlamanın kolay yollarını biliyor muyuz? Kontakt lenslerimizin eskidiğini anlamak için çoğu zaman takvime bakmamız yeterli olacaktır. Fakat bazen özellikle aylık kontakt lensler bitiş süresinden daha önce ömrünü tamamlayabilir. Bizlerse bu durumu anlayabilmek için bazı keskin belirtileri göz önünde bulundurmalıyız;  1. Her gün kontakt lenslerinizi çıkartırken kendinizce durumu yorumlamaya çalışın. Bugün lensleriniz sizi rahatsız etti mi? Size ne derece sorun çıkarttı?

  2. Gözlerinize aynada yakından bakın, anormal bir şekilde kırmızı gözlerle karşılaşıyor musunuz? Kırmızı gözler çoğu zaman ya kontakt lenslerinizin kirli olmasının yada artık miadını doldurmuş olduğunun belirtileridir.

  3. Gözleriniz üzerinde kan renginde damarlar görüyor musunuz? Bu damarlarla karşılaşmanız artık kontakt lenslerinizin değişme vaktinin gelmiş olduğunun habercisi olabilir.

  4. Son olarak kontakt lenslerinizi taktıktan sonra veya gün içerisinde gözlerinizi birkaç saniyeliğine tamamen kapalı tutun. Lensleriniz eğer gözleriniz kapalıyken de sizi rahatsız ediyorsa artık değişme vakitleri gelmiş demektir.

Lenslerinizin Eskimemesi İçin Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Lenslerinizin eskimemesi için en önemli adım onları talimatına uygun olarak kullanmaktan geçiyor. Örneğin lenslerinizi 7/24 kullanmanız kolayca eskimelerine neden olan önemli bir etmendir. Ya da solüsyonunuzla düzenli temizlik bakımını yapmıyor olmanız lenslerinizin kirlenmesine ve kısa süre içerisinde kullanılmaz bir hal almasına neden olur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM