Kontakt Lenslerinizi Çıkartmanız Gereken 10 Durum

Kontakt Lenslerinizi Çıkartmanız Gereken 10 DurumBir kere kullanım alışkanlığı haline getirdikten sonra kontakt lenslerinizin gözlüğe oranla çok daha rahat bir alternatif olduğu şüphesiz büyük bir gerçek. Ancak öyle ki bazı durumlarla karşılaştığınızda kontakt lenslerinizin sağlığı ve sizin sağlığınız için lenslerinizden uzakta kalmanız gerekebiliyor. Bu yazımızda işte o mutlaka lenslerin çıkartılması gerekilen 10 duruma değindik ve sürekli aklınızda olması gereken maddeleri düzenledik.kontak-lenslerin-çıkartılması-gereken-anlar

 1. Eğer lensleriniz gözlerinize batma yapıyorsa, canınız acıyorsa veya gözleriniz uzun süredir kırmızı kan toplamış şekildeyse lenslerinizi çıkartın ve yeni bir lens deneyin. Şayet imkanınız varsa durumun nedenini öğrenmek için göz doktorunuza gitmeyi ihmal etmeyin.
 2. Gözünüzün üzerinde yabancı bir cisim olduğunu hissediyorsanız lenslerinizi çıkartın. Lenslerinizi çıkartmanızın üzerinden biraz zaman geçmesine karşın cismin hala orada durduğunu hissediyorsanız doktorunuza gitmeyi ihmal etmeyin.
 3. Eğer çok fazla ağlıyorsanız lenslerinizi çıkartın. Özellikle çok açıklı dizinizi izleyeceğiniz zaman yada takımınızın şampiyon olacağı maçlarda ağlayacağınız kesinse kontakt lens yerine gözlüklerinizi tercih edin.
 4.  Gözünüzden yapışkan ve değişik bir salgı geliyorsa, kontakt lenslerinizi çıkartın. Bu durumun çoğunlukla bir göz enfeksiyonun habercisi olabileceğini unutmayıp derhal müdahale ettirin.
 5.  Kontakt lenslerinizi taktığınızda net göremiyorsanız lenslerinizi çıkartın, eğer bakımının doğru şekilde yapıldığına eminseniz gözlerinize dinlenmesi için biraz zaman tanıyın. Ayrıca unutmayın ki lensiniz yırtılmış olabilir veya çizilmiş olabilir.
 6. Eğer ışıktan dolayı gözleriniz aşırı rahatsız oluyorsa ve gözlerinizin etrafında sürekli bir ışık hüzmesi görüyorsanız kontakt lenslerinizi çıkartın. Biraz ara verip tekrar denediğinizde aynı sorunu yaşıyorsanız en yakın zamanda göz hekiminize başvurun.
 7. Eğer gözleriniz kırmızıysa lenslerinizi çıkartın ve takmayın. Göz kızarıklığının bir çok farklı nedeni olabilir. Gözler bazen yorgunluk, uykusuzluk, alkol vb. nedenlerden dolayı kan çanağına dönebilir. Böyle durumlarda gözünüze iyileşmesi için en az bir gün süre tanıyın. Korkmayın, lensleriniz ve gözünüz olduğu yerde duruyor. Ertesi gün lens kullanmaya kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.
 8. Eğer bir anda ışığa karşı olan hassasiyetiniz misliyle artıyorsa lenslerinizi çıkartın. Işığa karşı bir anda oluşan aşırı hassasiyetin bazı önemli diğer sağlık sorunlarından dolayı meydana gelebileceğini de unutmayın.
 9. Gözlerinizi açıp kapatırken lensiniz batmaya yapıyorsa lenslerinizi çıkartın. Muhtemelen lensinizin üzerinde herhangi bir yabancı cisim olabilir. Lenslerinizi sterilize ettikten sonra tekrar takmayı deneyebilirsiniz.
 10. Lensleriniz gözlerinizde aşırı kuruduysa lenslerinizi çıkartın. Gözde aşırı kuruluk oluşması halinde zaten lenslerinizin varlığını gözünüzde hissetmeye başlayacak ve aşırı rahatsız olacaksınız. Lenslerinizi nemlendirdikten sonra tekrardan takabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM