Kontakt Lenslerle Uyuyakalırsak Ne Olur?

Kontakt Lenslerle Uyuyakalırsak Ne Olur?Kontakt lens kullanıcılarının belki de en büyük kabuslarından biri kontakt lensler gözündeyken uyuyakalmaktır. Yıllarca filmlerde ve tiyatrolarda lens kullanan kişilerin lenslerini gece yatmadan önce çıkartmayıp sabah gözlerini açamadığı sahnelerle karşı karşıya geldik. Oysa gerçekten de bu durum başımıza gelebilir mi ve kontakt lenslerle uyuyakalırsak ne olur?Eskiden kontakt lens kullanıcılarının tamamı yalnızca sert kontakt lensleri kullanıyordu. Bu kontakt lenslerle uyumanız hem son derece rahatsızlık vericiydi hem de uyumanız durumunda gerçekten sabah kalktığınızda gözlerinizi açma konusunda ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalabilirdiniz. Şimdilerdeyse artık lens kullanıcısı olarak çoğumuz yumuşak kontakt lensleri kullanıyoruz. Kullandığımız bu yumuşak kontakt lenslerle uyumamız durumundaysa kalktığımızda gözlerimizi hiçbir zorluk çekmeden açabiliriz. Yalnız dikkat, kontakt lenslerle uyumak sandığınız kadar iyi bir şey olmayabilir.

Kontakt lenslerle uyumak, lens kullanıcısının edinebileceği en zararlı alışkanlıklardan biridir. Kontakt lenslerinizi gün boyunca kullanmalı ve yatma vaktiniz geldiğinde temizleyerek hem gözlerinizi hem de kontakt lenslerinizi dinlenmeye bırakmalısınız. Gözlerinizin de tıpkı vücudunuzun birçok organının oksijene ihtiyacı olduğu gibi oksijene ihtiyacı vardır. Eğer onları sadece kendi başına bırakır ve oksijenden mahrum tutarsanız, zaten lensler yüzünden oksijen alamayan gözleriniz uyuduğunuzda daha da çok havasız kalacak ve sonuç olarak çeşitli göz hastalıklarına davetiye çıkartacaktır.

Elbette birkaç kere kontakt lenslerinizle uyumak size büyük sorunlar çıkartmayacaktır yine de her kim size lenslerinizle uyuyabileceğinizi söylerse söylesin mutlaka lenslerinizi akşam olunca çıkartıp yenilenmeye ve tazelenmeye bırakın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM