Kornea Kalınlığının Önemi

Kornea Kalınlığının ÖnemiGözler, insan vücudundaki en hassas organlardan birisidir. Görmeyi ve günlük hayattaki işlerimizi kolaylıkla yapmamızı sağlayan gözler, oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir. 5 duyu organımızdan biri olan göz, 3 tabakadan oluşmaktadır; sert tabaka, damar tabaka ve ağ tabaka. Gözün sert tabaka kısmında bulunan kornea, gözün en ön kısmında bulunur. Kornea gözün renkli bölümünün önünü kaplayan şeffaf bir tabakadır. Korneanın belirli bir kalınlığı vardır. Peki, kornea kalınlığının önemi nedir ve kornea kalınlığı normal değerleri nedir?Kornea Kalınlığı Nasıl Ölçülür?

Gözün renkli kısmının önünde, adeta bir koruma kalkanı gören kornea, göze girebilecek toz, mikrop gibi zararlı maddelerden gözü korur. Ayrıca göze gelen ışın veya ışıkların gözden içeri girdiği bölümdür. Korneanın belirli bir kalınlığı vardır ve bu kalınlık pakimetri yöntemi ile ölçülür. Günümüz teknolojisi sayesinde pakimetri ile kornea kalınlığı ölçümü, göze bir cisim sokularak veya bir cihaz temas ettirerek sağlanmaz. Bilgisayar yardımı ile ölçülebilen bu kalınlık, saniyeler içinde sonuç vermektedir.

kornea-kalinligi

Kornea Kalınlığının Önemi Nedir?

Kornea kalınlığı, göz için oldukça önemlidir. Bunun sebebi ise normal değerlerinden farklı kalınlığa ulaşan korneaların çeşitli hastalıkların habercisi olmasıdır. Bu hastalıkların başında ise glokom gelir. Göz tansiyonu olarak bilinen glokom hastalığı, tedavi edilmez ve kontrol altına alınmaz ise göz kaybına bile sebep olabilir. Glokom hastalığının belirli başka bir göstergesi olmadığından, kornea kalınlığının ölçümü bu hastalığın teşhisi için oldukça önemli bir rol oynar.

 Kornea Kalınlığının Normal Değerleri Nedir?

Pakimetri sayesinde saniyeler içinde ölçülebilen kornea kalınlığı, sağlıklı bir gözde yaklaşık 500 ila 550 mikron arasındadır. Korneanın doğuştan kalın veya ince olması da göz tansiyonu hakkında yanlış bilgilendirme yapabilir. Doğuştan kalın korneaya sahip insanlarda göz tansiyonu normalden yüksek, ince korneaya sahip insanlarda ise göz tansiyonu olduğundan düşük ölçülür. Bu sebeple, göz tansiyonu muayenesi yapılmadan önce kişinin kornea kalınlığı hakkında bilgi sahibi olunması, doğru teşhis için gereklidir.

Korneanın kalın olması, göz tansiyonu tanısını da yanlış yönlendirebilir. Bu sebeplerden dolayı, kornea kalınlığı doktorun tavsiye ettiği aralıklar ile kontrol ettirilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM