Kurugöz Hastalığı Tedavisi

Kurugöz Hastalığı Tedavisi



Gözyaşı kanallarının kuruması yada azalması nedeniyle ortaya çıkan kurugöz hastalığının iki türlü tedavi şekli vardır. Genellikle  cerrahi müdahale ile gözyaşı kanalları tıkaçla kapatılır yada suni gözyaşı damlaları verilerek hasta rahatlatılmaya çalışılır. Tamamen gözyaşı ile aynı özelliği taşıyan göz damlalarının dışında uygun görülen pomat ve jellerde göz kuruluğunun giderilmesinde yardımcı ilaç görevini üstlenir.



İnsan vücudu duygusal tepkimeler karşısında göz yaşı üretimi yapabildiği gibi gözün kendi nem oranını sağlayabilmek için ürettiği gözyaşı da bulunmaktadır. Her iki şekilde de üretimi yapılan gözyaşı bazen kalitesiz üretildiği gibi kanalların kuruması ile artık ihtiyaca cevap veremez halede gelebilir bu durumda göz nem alamadığı için göz yaşı kurur ve kişiye rahatsızlık verir. Ortaya çıkan bu rahatsızlığa da kurugöz yani gözkuruluğu hastalığı adı verilir. Genellikle batma ve kaşıntı olarak başlayan daha sonra göz çevresinde iltihaplanmaya kadar gidebilen kurugöz hastalığı,tedavi edilmemesi halinde kişide ciddi rahatsızlıklara yol açar.

Kurugöz hastalığında su, yağ, protein ve elektolitlerin birleşiminden oluşan gözyaşına benzeyen suni gözyaşı damlaları oldukça etkilidir.Gözün ihtiyacı olduğu oranda kullanabileceğiniz bu damlalar arasında en iyisi Depores adlı göz damlasıdır. İçinde bulunan sodyum Hyaluronat, nedeniyle doğal bir göz nemlendiricisi özelliği bulanan Vizulie Dry Eyes göz damlası ıse göz kuruluğunun giderilmesinde kullanılan bir diğer damla çeşididir.Damlalara yardımcı olarak çeşitli pomad ve jellerde kuruluğun giderilmesinde önemli rol oynar.Öte yandan göz kuruluğunu ortadan kaldırmak için kullanılan ve olumlu sonuç elde edilen bir damla çeşidide Siklosporindir Bağışıklık düzenleyici ilaç olarak üretilen Siklosporin gözyaşı bezinin inflamasyon oranını azaltır.Azalan inflasyon ile birlikte gözyaşı  yapımı artar.

Gözyaşını  artırmaya yönelik kullanılan  ilaçlar çoğu zaman salya artırımını da sağladığı için biraz sıkıntı yaratır. Doktor gözetiminde kullanılması istenen ilaçların bir diğer yan etkiside bulantı ve terlemeye yol açmasıdır. Öte yandan göz kuluğunun gidermek için kulanılan yöntemden biride tıkaçlardır. Üretilen gözyaşının burun kanallarına gitmemesi için bölgeye uygulanan ve zamanla eriyip giden tıkaçlar için düşünüldüğü gibi ciddi bir cerrahi operasyona gerek duyulmaz. Tıkaçlar doktor muayenesi sırasında dahi takılabilen aparatlardandır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM