Kuruyan Lensler Tekrar Kullanılabilir mi?

Kuruyan Lensler Tekrar Kullanılabilir mi?Oldukça ilginç fakat bir o kadar da her lens kullanıcısının başına gelebilecek bir soru ile karşınızdayız; kuruyan kontakt lensler tekrardan kullanılabilir mi?Bildiğiniz üzere kontakt lenslerin tümü plastikten üretiliyor. Lakin bu plastik madde bizim her gün gördüğümüz plastik veya PVC benzeri bir madde değil. Kontakt lensler hidrojel adı verilen daha özel ve transparan yani renksiz elementin yardımıyla üretiliyor.

Bu madde bildiğimiz plastiğe göre hem çok daha fazla kaliteli hem de dayanıklı. Yine de tüm maddelerin bir dayanıklılık sınırı olduğu gibi bu maddenin de dayanıklılık sınırı var. Hidrojel su ile birlikte kendini canlı tutabilme özelliğine sahip bir plastiktir. Yani, onu sudan ayırdığımız ve kendi haline bıraktığımız anda kurumaya başlayacaktır.

Eğer lens solüsyonu dökmeden eski lensleri bir kenara bırakıp yalnızca birkaç saat sonrasında kontrol ederseniz lenslerin kuruyup kendine doğru çekilmeye başladığını gözlemleyebilirsiniz. İşte bir lensin geçirdiği bu aşamaya biz kurumuş lens diyoruz.

Solüsyonsuz bırakıldığı için kuruyan ve kullanılmaz hale gelen bir kontakt lens örneği
Solüsyonsuz bırakıldığı için kuruyan ve kullanılmaz hale gelen bir kontakt lens örneği

Kurumuş olan lensler doğrudan havayla temasa geçmiş olacak ve yüzeyindeki bakteriler solüsyon yardımıyla temizlenmediği için tabiri caizse tam bir risk yuvası haline gelecektir. Kontakt lensinizin bu kuruma sürecinde bakterilerin ne durumda olduğunu bilemeyeceğiniz gibi hava yoluyla bulaşan bakterilerin ve virüslerin de olup olmadığını bilmeniz imkansızdır.

Kuruma aşamasına giriş yaptıktan sonra solüsyon yardımıyla kontakt lensinizi tamamen eski haline çeviremeseniz bile en azından idare edebilecek hale getirebilirsiniz. Yine de kendinize şu soruyu sormanız gerekiyor, gözleriniz mi daha değerli yoksa 60 TL’lik ödenecek bir bedel mi?

Kurumuş lenslerin artık içeriğinden emin olamazsınız. İçerisinde yerleşmiş vaziyette sizi bekleyen bakteriler yer alıyor olabilir ki, bu olası bir göz rahatsızlığı geçirmenizin ve hatta gözünüzü kaybetmenizin habercisi olabilir.

Sonuç olarak; kurumuş lensler artık kullanılabilirliğini yitirmiştir. Bu lensleri tekrardan kullanmayın ve solüsyonla temizleyerek eski halini kazanmasını beklemeyin. Kendinize yeni bir çift lens satın alın; hem kafanız hem de gözünüz rahat etsin 🙂

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM