Lazer Göz Tedavisinde Riskler

Lazer Göz Tedavisinde RisklerGözlük ve lens kullanımından sıkılan hastaların daha güzel ve çekici bir görünüme kavuşmak için başvurduğu lazerle göz çizdirme yöntemi güvenilirliği yüksek bir tedavi süreci olarak karşımıza çıkmaktadır. Buna rağmen her tıbbi operasyonda olduğu gibi lazerle çizdirme operasyonunda da bazı riskler mevcut.Hasta ameliyata karar vermeden önce oluşabilecek komplikasyonları detaylı olarak incelemelidir.

Göz Kuruluğu, Göz Kamaşması ve Geç İyileşme

Göz kuruluğu oluşabilecek komplikasyonlar arasında en hafifi ve en sık görülenidir. Ameliyat sonrası suni gözyaşı damlalarının düzenli olarak kullanımı ile 6 ay ile 1 yıl arasında atlatılabilir.

Lasik operasyonlarda korneanın belirli küçük bir kısmına müdahale edilir yani geriye kalan kısımda sorun devam eder. Işığın bol olduğu durumlar gözbebeği küçüleceği için sorun teşkil etmez fakat alacakaranlık veya karanlıkta göz bebeği büyüdüğü için sorunlu kısımlarla da görme işlemi başladığı için hale algılaması, göz kamaşması yaşanabilir.

Romatizmal hastalıklara sahip kişilerin bunu operasyon öncesi mutlaka belirtmesi gerekir. Bu tür hastalıklar iyileşme süresini geciktirir ve bu süre zarfını mutlaka doktor kontrolünde geçirmelisiniz.

Kornea Kapakçığının Kayması

Lazerle göz ameliyat sonrası genellikle hastanın gözünü ovuşturması sebebi ile kornea kapağı kayması durumu ile karşı karşıya kalınıp 48 saat içinde tekrar ameliyat söz konusu olabilir.

Tekrarlayan Görme Kusuru, Kalıcı Küçük Derece Riskleri ve Enfeksiyon Riskleri

Ameliyat öncesi hastanın derecesine bağlı olarak göz kusurunda tekrarlama olabilir veya eskisinden daha düşük kalıcı bir derece riski de mevcuttur. Bu gibi durumlarda hasta tekrar ameliyata alınabilir ya da lens ve gözlük kullanımı ile giderilebilir. Tüm bunların dışında ameliyatlı bölgede yara oluşumu ve enfeksiyonlar görülebilir. Bu durum antibiyotik kullanımı ile giderilebilir.

Kornea Tabakasının Deformasyonu

Epitelin yani yüzeysel kornea tabakasının içe doğru genişlemesi ameliyat sonrası ilk bir iki hafta içinde görülebilir ya da kornea tabakası öne doğru ovalleşebilir ve ileri derecede görme bozukluklarına ve korneanın zayıflamasına neden olur. Bu durum kornea nakli ile giderilebilir.

Diğer Riskler

Lazerle göz ameliyatı sonrasında kornea tabakasındaki deformasyonlar sebebi ile geçici bazı bozulmalar olabilir. Uzun süreli tedaviler sonucunda giderilebilir risklerdir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM