Lazer mi Kontakt Lens mi?

Lazer mi Kontakt Lens mi?Lazer teknolojisinin artık sağlık sektöründe kullanılan önemli yardımcılardan biri olduğunu duymuşsunuzdur. Hatta belki lazer teknolojisinin göz rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılması yani LASIK işleminden dahi haberdar olmuş olabilirsiniz. Kısaca açıklamak gerekirse LASIK, profesyonel cerrahlar tarafından yapılan lazerle görüş düzeltme operasyonudur. Peki, kontakt lensleri mi yoksa lazerle tedavi seçeneğini mi seçmeli, hangisi daha makul ve kafanızdaki tüm soru işaretlerine çözüm getirelim ve hepsini farklı kriterle karşılaştıralım.Güvenlik ve Sağlık

sağlık

Her iki tarafta da merak edilen en önemli kriter elbette sağlık. Zira göz hiçbir organa benzemez. Hayatınızı hiç kimseye bağımlı olmadan (sözümüz meclisten dışarı) hayatınızı idame ettirebilmeniz ve hayatın bin bir türlü güzelliklerini keşfedebilmeniz için gözünüz olmazsa olmaz uzuvlardandır. Peki, bu yöntemlerden hangileri hangi riskleri içerisinde barındırıyor ve hangisi daha makul bir seçenek?

Kontakt Lens: Kontakt lens ilk defa 1980’lerde ABD’de kullanılmaya başlandı. Bir hafta düzenli olarak lens kullanan kişiler yaklaşık bir ay sonraysa göz enfeksiyonu şikayetleriyle göz doktorlarının yolunu tuttu. Elbette bu olay bundan yıllar yıllar önce gerçekleşti. Artık gelişen lens ve lens solüsyonu teknolojileri sayesinde enfeksiyon rahatsızlıklarıyla karşı karşıya kalma riskiniz oldukça az. Hatta şöyle diyelim, kontakt lenslerle göz rahatsızlığı yaşamanızın bir numaralı nedeni yalnızca yine kendiniz olabilirsiniz. Şayet, kontakt lensler doğru şekilde kullanırsanız lenslerinizin güvenlik açısından size kocaman bir artı sunacağı gayet açık. Doğru şekilde kullanmamanız sonucundaysa çeşitli göz enfeksiyonlarıyla karşı karşıya kalmaktan tutun da gözünüzü kaybetmeye kadar gidebilecek felaket senaryolarına karşı kendinizi hazırlamanız gerekiyor.

LASIK (Lazer): Lazer teknolojisi elbette kontakt lenslerde olduğu kadar eski bir teknoloji değil. LASIK’in uygulanması şurada epi topu 10 yıllık bir sürece dayanıyor diyebiliriz. Lakin açıklanan istatistik raporlarının sonucuna göre LASIK tedavisinden geçen insanların %95’i olumlu geri dönüş yapıyor ve mutlaka lens yada gözlük kullanan arkadaşına lazer tedavisini öneriyor. Yine de Lazer size kesin çözümü hiçbir zaman garanti etmiyor. Bazı kullanıcılar lazer tedavisine girdiğinde göz numaraları tam olarak istediği değere ulaşmadığı gibi bazılarının da numaraları tedaviden sonra tekrardan yükseliyor. Hatta 10 sene kadar önce lazer tedavisine girip şuan tekrardan gözlük veya lens kullananların sayısı sandığınızdan çok daha fazla bile denebilir. Yani, lazer kesinlikle %100 garantili yöntemlerden değildir.

Etikler ve Performansları

lazer

Kontakt lensler yada lazer hiç fark etmeksizin görüş düzeltme konusunda ikisinin de işe yaradığı kesin. Fakat hangisinin performansı sizce daha iyi dersiniz?

Kontakt lensler: kontak lenslerle, lenslerinizi taktığınız andan itibaren gözünüzün önündeki tüm sorun perdeleri kalkıyor ve ışıl ışıl pırıl pırıl görüşünüz sizi karşılıyor. Akşam olduğundaysa lenslerinizi çıkartıp gözlüklerinizi takarak görüşünüzü tekrardan düzeltmeye devam ediyorsunuz. Hatta şayet şehirdışı ve aşırı karanlık yollarda araç kullanmayacaksanız gecenin ilerleyen saatlerine kadar kontakt lensler beklediğiniz görüş kalitesini size sunabilir.

Lazer tedavisi: Lazer tedavisindeyse, tedavi sona erdiği anda istediğiniz sonuca yüzdelik ihtimallerle kavuşabiliyorsunuz. Elbette bu bir kesinlik ifade etmiyor. Hastaların çoğunda görülebildiği üzere geçen zamanla birlikte göz numaranız tekrardan büyüyebiliyor. Yani, lazer tedavisiyle her zaman için muhtemel risklerin olduğunu bilmeniz gerekiyor.

Masraflar

Tabii işin duygusal boyutu da var. İnsanlar yukarıdaki karşılaştırmaların yanı sıra karar verme aşamasında masrafları da göz önünde bulunduruyor. Peki, lens ve LASIK’in karşılaştırmalı olarak masrafları nelerdir?

Kontakt Lens:  Aylık lens kullandığınızı ve lenslerinizi 12 ay kullanacağınızı düşünecek olursak ülkemizdeki fiyatlarla ortalama olarak 350 ile 400 TL arasında kontakt lens masrafınız olacaktır. Tabii buna bir de ufak gibi görünen fakat kendi kategorisinde ayrıca masraf olan lens solüsyonunu da eklemeyi unutmamak gerekiyor. Yine de hafta sonları gözlük kullanırsanız ve internetteki lens fırsatlarını yeterince değerlendirebilirseniz bu rakamın 200 TL’ye kadar düşebileceğini de bilmeniz gerekiyor.

Lazer tedavisi: Lazer tedavisinde gerekli şartları tam olarak sağlamanız halinde sizden talep edilen ücret takribi olarak göz başına 2500 ile 4500 TL arasında değişiyor. Hatta bazen bu rakamların daha da üstüne çıkıyor ancak altına düşmüyor. Tabii başarılı olunması halinde lazer tedavisine yapacağınız tek seferlik ödeme sizi hem lens kullanma derdinden hem de lens masraflarından tümüyle kurtarabilir.

Hangisi Seçmeliyim?

masraflar

Bu konuda şahsi bir seçim yapmadan önce göz doktorunuzun önerilerini almak büyük önem arz ediyor. Şayet doktorunuz ikisini de kullanabilirsiniz gibi bir yanıt verirse de artık hangi yolu seçeceğiniz yukarıda yer verdiğimiz kriterler ve belki sizin de kafanızdaki kriterlerle birlikte final kararınızı yapmanıza yardımcı olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM