Lens Alerjisi Nedir? Nasıl Başa çıkılır?

Lens Alerjisi Nedir? Nasıl Başa çıkılır?Görüşünü düzeltmek ve gözlüklerinden kurtulmak için birçok kişi kontakt lens kullanmak istiyor. Herkes hem daha iyi bir görüş hem de daha iyi bir görünüş istiyor. Fakat özellikle hassas yapıya sahip olan kişiler ise çoğunlukla lens alerjisi hakkında kafasında soru işaretleri barındırıyor. Bu yazımızda lens alerjisinin ne olduğundan ve lens alerjisi sorunu ile nasıl başa çıkacağınızdan bahsetmeye çalıştık.Lens Alerjisi Nedir?

Lenslerinizi kullanırken aşırı göz kızarıklığı ve yüksek derecede yanma gibi sorunlar ile karşılaşılıyor olması lens alerjisinin belirtileri arasında gösterilebilir ancak lens alerjisine sahip olduğunuzu anlamının tek yolunun bu olmadığının altını da çizmek gerekiyor. Örneğin Lens yanması ve lens batması konusuna neden olabilecek birçok nedenin olduğunu daha önce iki ayrı yazı içerisinde de belirtmiştik.

Lenslerinizin içeriğinde veya lens solüsyonunuz içerisinde yer alan herhangi bir maddeye alerjiniz olabilir. Böylesi bir durumda kendi başınıza hangi maddeye gözünüzün alerjisi olduğunu anlamanız oldukça güçtür. Bu nedenle alerjinin tam olarak anlaşılması için göz doktorunuzu ziyaret etmeniz şiddetle önerilir. Bu sayfada bahsedeceğimiz ise lens alerjisi olarak bilinen ve genellikle polen periyotları içerisinde sıklıkla yaşanılan alerji çeşididir.

lens alerjisi
Polenler lens alerjisini etkileyen en önemli nedenlerden biri olarak kabul edilmektedir.

Polenler silikon yapısına sahip olan lenslerimizi fazlasıyla severler ve çok rahat bir şekilde kontakt lenslerimizin üzerine yapışabilirler. Polen alerjisi sıkıntısı çeken kişiler de bu durumun sonucunda kontakt lenslerini kullanırken farklı sağlık sorunları ile karşılaşabilir.

Peki, lens alerjisi ile baş etmenin yolları nelerdir?

– Kontakt lensinizi veya kontakt lens solüsyonunuzu değiştirmeniz bu sorunu aşmanıza yardımcı olabilecek önemli bir etken olarak kabul edilebilir. Özellikle daha kaliteli bir lens solüsyonu kullanmanız lens alerjisi sorunu ile daha az karşı karşıya kalmanıza neden olur.

– Günlük kontakt lens kullanın. Aylık ve haftalık kontakt lensler polen periyotları içerisinde kolaylıkla üzerine polen çekebilir. Bu durumda lensiniz sizi sürekli olarak rahatsız eder. Oysa günlük kontakt lens kullandığınızda her gün yeni lens kullanacaksınız. Bu da polenlere karşı sizi daha güvende tutacaktır.

– En önemli ve etkili yol ise; lenslerinizi sürekli temiz tutmaya özen gösterin. Şayet, düzenli olarak lenslerinizi temizlemeye özen gösterirseniz lens alerjisi ile hemen hemen hiç uğraşmayacak noktaya gelebilirsiniz.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM