Lens Bakımında Sık Yapılan Hatalar

Lens Bakımında Sık Yapılan HatalarTecrübeleri yıllara dayanan lens kullanıcıları dahi bazen kontakt lens bakımı konusunda ölümcül hatalara düşebiliyor. Yalnızca birkaç kere yapılan hatalar çok büyük riskler teşkil etmiyor olsa da bu yanlış bakım hatalarının birer alışkanlığa dönüşmesi uzun vadede hem lens kullanımınızı hem de göz sağlığınızı etkileyebiliyor. Bu sayfa içerisinde yıllardır lens kullanan tecrübeli lens kullanıcılarının dahi zaman zaman yaptığı bakım hatalarına değineceğiz, böylece lens bakımınızın çok daha sorunsuz olmasına yardımcı olacağız ve belkide doğru bilerek tekrarladığınız yanlışlardan sizi kurtaracağız.1: Kontakt Lenslerinizi Kullanım Süresinden Daha Çok Kullanma

Bu senaryo tam olarak şu şekilde işliyor; bir kullanıcı önce aylık lens satın alıyor. Daha sonra bu lensini mutlaka her aylık dönem içerisinde değiştiriyor. Sonra farklı bir lens kullanıcısı aylık lensi iki ay süresince kullanabileceğini ve böylece büyük tasarruf yapacağını söylüyor. Kullanıcı da bu hataya düşerek bir çift kontakt lens fiyatından tasarruf edebilmek namına parayla satın alamayacağı bir şeyi yani göz sağlığını riske atıyor.

Kontakt lensler için belirtilen kullanım periyodu, sizlerin daha çok para harcaması için düşünülmüş birer satış stratejisi değildir. Lensler kullanım kabının içerisinden çıkarıldıktan sonra her geçen gün nefes alma ve steril kalma özelliğini yavaş yavaş kaybeder. Bu nedenle mutlaka kontakt lenslerinizi zamanına uygun olarak kullanın.

2: Lens Suyu Yerine Tuzlu Su veya Tükürük Kullanmak

Tüm gün boyunca kullandığınız kontakt lenslerinizi akşam olunca çıkarma vakti gelmiş demektir. Şimdi kontakt lenslerinizi çıkartıyor ve biraz tuzlu su veya tükürükle ovalayarak dezenfekte etmeye çalışıyorsunuz. Evet, artık ertesi gün sizi çok daha fazla riskle bekleyen kontakt lenslerinizi lavaboda bırakıp mışıl mışıl uyumaya devam edebilirsiniz.

Hangi şartta ve durumda olursanız olun tuzlu su veya tükürük kullanarak bir kontakt lensi dezenfekte edemezsiniz. Eğer bu maddeler kontakt lenslerimizi bakterilerden arındırmaya yeterli olsaydı ve şayet lenslerimizi tazeleme özelliğini sunsaydı, kontakt lens solüsyonu için laboratuvarlar kurulup milyonlarca dolarlık araştırma çalışmaları yapılmazdı. Lenslerinizi ancak ve ancak kontakt lens solüsyonu veya diğer adıyla lens suyu temizleyebilir.

 3: Aynı Kontakt Lens Kabını 5 Sene Kullanmak

Alacağınız her yeni kontakt lens solüsyonuyla birlikte artık yeni bir lens kabı da hediye olarak veriliyor. Durum böyleyken aynı lens kabını aylarca ve hatta yıllarca kullanmak mantıklı olabilir mi? Evet, bu örneğin gerçekten ekstrem olduğunu düşünüyor olabilirsiniz fakat emin olun ki kontakt lens kabını senede bir değiştiren oldukça fazla kullanıcı var. Tıpkı kontakt lensleriniz gibi lens kaplarınızın da dezenfekte edilmeye ve bir müddet sonra yenilenmeye ihtiyacı vardır. En ideal değişim şekliyse her kontakt lens değişimiyle birlikte kontakt lens kabını da değiştirmektir.

4: Kontakt Lensleriniz Temiz, Peki Ya Elleriniz?

Kontakt lenslerinizi sabah ellerinizi yıkayıp taktıktan sonra gün içerisinde sebebi her ne olursa olsun kirli ellerinizde dokunmamanız ve düzeltmemeniz gerekir. Acil durumlarda bir an önce lavaboya giderek ellerinizi yıkayın ve tüy bırakmayacak bir havlu yardımıyla kuruladıktan sonra müdahale edin. Unutmayın ki elleriniz temiz dahi olsa kontakt lenslerinize dokunmanız onların kolayca kurumasına neden olacaktır.

Sizin de rutininiz içerisinde yanlış olup olmadığını merak ettiğiniz sorularınız mı var? Harika! O halde sizi yorum kutusu bölümüne davet edelim.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM