Lens En Kolay Nasıl Takılır?

Lens En Kolay Nasıl Takılır?Daha önceden de kontakt lens takmak ve kontakt lens çıkartmak gibi sizler için hazırlanan farklı başlıklar içerisinde kontakt lenslerinizi nasıl kolayca takabileceğinize ve çıkartabileceğinize değinmiştik. Bu sefer ise bu işlemin zorluğu üzerine bize gelen yorumları göz önünde bulunarak kontakt lensin nasıl daha kolay bir şekilde takılabileceği üzerine size kısa fakat son derece önemli ipuçlarını sunmaya çalışacağız.Bu yazıları okuyabildiğinize göre mutlaka geçmişinizde bir yerlerde bir okul ve sınav deneyiminizin olmuştur. Kontakt lensinizi gözünüze takmanız da tıpkı bu okul zamanında bin bir stresle girdiğimiz sınavlara benzer. Sınavlardan daha yüksek not almak için bize öğretmenlerimiz nasıl çalışmamız gerektiğini anlatır ve ardından bizler de bu yöntemleri deneyerek hangisinin bize en iyi şekilde uyum sağladığını bulmaya çalışırız.

İşte, lens en kolay nasıl takılır sorusunun da cevabı tam olarak bu açıklamaya çalıştığımız örnek içerisinde gizlidir. Aslında kontakt lens her türlü çok kolay bir şekilde gözünüze oturtabileceğiniz son derece sağlıklı bir görüş düzeltici veya kozmetik ürünüdür. Fakat yeni bir kontakt lens kullanıcısının aklında şunlar vardır;

 1. Kontakt lens takmak çok zordur.

 2. Benim zaten hiç el becerim yoktur, en azından şu lensi takacağım diye gözümü çıkartmasam.

 3. Iğğğ, ben şimdi lensi takacağım diye gözüme de mi dokunacağım?

 4. Karşıya bakarsam kontakt lensi nasıl takabilirim ki?

Lensinizi en kolay şekilde takabilmek için öncelikle bu yukarıda yer alan ön yargılarınızdan kendinizi arındırmaya başlamanız gerekiyor. Arındırma işlemi tamam mı? O halde hemen en sık kullanılan yönteme geçelim;

Lens En Kolay Nasıl Takılır?

 • Lenslerinizi takmadan önce ellerinizi yıkayın ve elinizde toz veya ip bırakmayacak bir havlu yardımıyla ellerinizi tamamen kurulayın.

 • Sağ elinizin baş ve işaret parmağı yardımıyla kontakt lensinizi kutunun içerisinden çıkartıp nazikçe iki elinizin arasında tutun.

 • Sol elinizi avucunuzun içi çukur olacak derecede kasın ve nazik bir şekilde lensin doğru yüzünü unutmadan kontak lensinizi bu çukura yan şekilde yerleştirin.

 • Şimdi baş parmağınıza kontakt lensinizi bastırmadan oturun.

Bu aşamadan sonra lütfen dikkatli davranmaya özen gösterin

Şimdi lensi gözünüze oturtabilmek için iki farklı seçeneğiniz var. Ya yukarıya bakarak kendinize bu işlemi daha zor hale getirteceksiniz yada doğrudan aynaya bakmaya devam edeceksiniz. İster yeni isterseniz de deneyimli bir lens kullanıcısı olun, daima göz kaslarınız sürekli kapanmak isteyecektir. Bu nedenle cesur olun ve sağ elinizin orta parmağı ve sol sol elinizin orta parmağıyla göz kapaklarınızı tamamen sabit olacak ve kapanmasına elinizin izin vermeyeceği şekilde tutun.

 • Kontakt lensi hafifçe gözünüzün merkezine koymaya çalışının bu işlem sırasında gözünüzü kapatmamaya özen gösterin.

 • Lensi oturttuktan sonra gözlerinizi birkaç kez narince açıp kapatın. Hepsi bu kadar.

Zaman geçtikçe ve kontakt lenslerinizi sıklıkla çıkartıp takmaya alıştıkça bu işlem sizin için çocuk oyuncağı hale gelecektir. Hayır, bu size göre değilse diğer hazırladığımız lens takma ve çıkartma yazılarına da göz gezdirmeyi unutmayın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM