Lens Gözden Düşer mi?

Lens Gözden Düşer mi?Ülkemizde ve dünyada lens kullanım oranının gözlüklere oranla çok daha düşük olmasının en büyük nedeni basmakalıp, yanlışlarla dolu bilgilerin kulaktan kulağa yayılıyor olmasıdır. Artık internet çağında olmamıza karşın hala insanlar doğru bilgiye ulaşarak bir ürünü eleştirmek yerine dışarıda birilerinden duymuş olduğu bilgilerle yaşamaya devam ediyor. Bu dışarıda öğrenilen ve insanları lens kullanmaktan soğutan bir diğer bilgi de kontakt lensin gözden düşmesi durumudur.Kontakt Lens Gözden Düşer mi?

Kontakt lenslerin gözden düşmesiyle alakalı olarak anlatılan meşhur hikayeleri mutlaka sizler de duymuşsunuzdur. Aslında bu hikayelerin tamamının yalan olduğunu söylememiz yanlış olacaktır. Zira kalın kontakt lenslerin kullanıldığı zamanlar içerisinde lenslerin düşmesi durumuna gayet aşinaydık. Çünkü bu lensler yapıları itibariyle kabaydı. Gözlerinizi fal taşı gibi açmış olduğunuz durumda düşen lensler tüm bir günü kör geçirmenize neden olabiliyordu. Peki, durum şimdilerin yüksek teknolojisi kullanılarak üretilen yumuşak kontakt lenslerde nedir?

Yumuşak kontakt lenslerin kullanılması çok daha kolay olduğu gibi bu tür lenslerin gözünüzden de düşmesi neredeyse imkansızdır. Şayet gözünüzde lense dışarıdan bir baskı uygulanırsa lensiniz ancak böyle bir durumun sonucunda düşebilir. Örneğin diyelim ki gözleriniz çok kaşındı ve küçüklükten beri alıştığınız ellerinizi yumruk yaparak göz ovalama hareketini yaptınız. Bu sırada eğer lense aşırı bir baskı yaparsanız evet, kontakt lensiniz gözünüzden düşebilir.

Fakat bunlar tamamen ekstrem durumlar ve örneğine pek rastlanmayan olaylardır. Yani lens kullanan bir kişi kısa süre içerisinde kendini lense alıştırdığında zaten bunlara otomatik olarak dikkat ediyor ve gözündeki lensin düşmesi tamamen olanaksız hale geliyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM