Lens Gözdeyken Yanar mı?

Lens Gözdeyken Yanar mı?İnternet ve sosyal medyayla birlikte bilginin çok hızlı yayıldığı büyük bir gerçek. Fakat bu dijital kanallar üzerinden kontakt lenslerle ilgili olarak ne yazık ki sadece gerçek bilgiler yayılmıyor. Çoğu kez sosyal medya paylaşımları üzerinden insanlar gözlerinin içinde kontakt lenslerinin yanmış olduğu insanların paylaşımlarını görüyor. Sonuç olarak haliyle lens kullanmak isteyen kişiler akıllarında takılan soru işaretleri nedeniyle kontakt lensleri tehlikeli oldukları için kullanmamayı tercih ediyor. Gelelim asıl sorumuza kontakt lens gözdeyken yanabilir mi?Aslında bu soruyu cevaplamanın en güzel yolu kendinizi biraz kaptırmanız ve ufak çaplı bir deney yapmanızdan geçiyor. Etrafınızda kontakt lens kullanan bir arkadaşınız varsa ondan eski lenslerini alarak bu deneyi gerçekleştirebilirsiniz. Veya ucuz bir lens satın alarak da bu deneyi yapabilirsiniz. Kontakt lensler gerçekten oldukça dayanıklı silikon benzeri bir malzemeden üretilmektedir. Bu malzemeyse ısıya bir gözün dayanabileceği oranda dayanıklıdır. Bu ne demek?

Diyelim ki olası bir durumda gözünüze ateş sıçrıyor, kontakt lens kullanmıyor olmasanız dahi bu ateş eğer gözünüzde kalıcı bir hasar verebilecek kadar etkiliyse kontakt lensleriniz gözünüzde olduğunda da aynı sonucu alacaksınızdır. Üstelik kontakt lensler ısıya dayanıklı olmaları nedeniyle gözünüzün görüş sağlayan tabakası üzerinde adeta kırılgan bir kalkan görevi görür. Bu kalkana tamamen güvenemezsiniz fakat söz konusu ateş olduğunda gözünüzden daha iyi bir koruma sağlayacağı kesindir.

Eğer bir kontakt lensi çakmakla yakmaya kalkarsanız 5-6 saniye kadar kontakt lensin hiçbir erime belirtisi göstermediğini görebilmeniz mümkündür. Oysa bu 5-6 saniyelik ateşe gözünüz maruz kalırsa kalıcı hasarla neden olabilir. Bu nedenle kafanızı hurafelerden arındırın ve eğer imkanınız varsa bu anlattığımız testi uygulayın. Sonuç sizi ciddi derecede şaşırtacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM