Lens Gözümde Hareket Ediyor Ne Yapmalıyım?

Lens Gözümde Hareket Ediyor Ne Yapmalıyım?Lens kullanıcıları gerekli önlemleri almadıkları sürece bu problemler ile sıklıkla karşılaşmaktadır. Lens kayması, lens kulacılarının kontakt lenslerini gözlerine tam olarak doğru şekilde yerleştirmemesinden kaynaklanmaktadır. Yani kontakt lensin merkezden kaçarak hareket etmesi ve bunun sonucunda görme problemlerinin ortaya çıkmasıdır. Lens kaymaları iki problemin varlığında ortaya çıkmaktadır. Bu kaymalar ya kişinin kontakt lensi tam merkeze odaklı yerleştirememesinden ya da doktorun göz bozukluğunu yanlış ölçmesinden kaynaklanmaktadır.Doktor ölçümünün yanlış olmasının çözümü tekrar lensi kullanıma zorlamadan doktora gitmektir. Ama kullanıcı hatalarının çözümü vardır.

Lensi göze yerleştirildiğinde tüm iş bitmiş olmuyor. Nasıl gözlük kullanımlarında bazı hareketlerin yapılması zorlaşıyorsa tıpkı gözlük gibi lens kullanımında da bazı el ve yüz hareketlerini yapmamak gerekiyor. Lensler gözünüzdeyken kesinlikle elleriniz ile gözlerinizi çok bir araya getirmemelisiniz. Ovuşturma veya parmak ile sert temaslardan kesinlikle kaçınmalısınız. Şayet elleriniz ile gözlerinizi sert bir şekilde ovuşturursanız kontakt lensiniz göz merkezinden kaymalar ile uzaklaşır. Bu da görme problemi ortaya çıkartmaktadır.

Elleriniz ile ovuşturma sonucunda lensiniz de kaymalar meydana geliyor ise telaşlanmaya gerek yoktur. Bu her kullanıcının çeşitli sebeplerle başına gelebilecek bir durumdur. Böyle bir durumla karşılaştığınızda hemen bir aynanın karşısına geçiniz ve küçük ovuşturmalarla yerine getirmeye çalışınız. Eğer bu yöntem işe yaramıyor ise lensi gözünüzden yavaşça ayırınız ve tekrar takmayı deneyiniz. Bu basamağı yerine getirirken mutlaka ellerinizin temiz olduğuna dikkat edin. Gözünüzde aşırı batma olsa dahi ellerinizi yıkamadan temizliğini tam anlamıyla sağlamadan lens ile temasınız olmamalıdır. Kontakt lens kullananlar mutlaka yanlarında solüsyonlu sularını da bulundurmalıdırlar. Nasıl ellerin temizliğine dikkat edilmesi gerekiyorsa lensin temizliği de önemlidir. Elle teması olmasa bile bulunduğunuz ortamın havasından çeşitli mikroplar bulunduruyor olabilir. Bu yüzden mutlaka solüsyonlu su ile temizlemek gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM