Lens Gözümde Kayboldu Ne Yapmalıyım?

Lens Gözümde Kayboldu Ne Yapmalıyım?Günümüzde milyonlarca insan kontakt lens kullanıyor. Lens kullanımındaki artışla beraber lens seçimlerimiz ve hijyen kuralları oldukça önemli hale geldi. Bu yazıda değineceğimiz nokta ise birçok insanın yaşadığı problemlerden biri olan lensin gözde kaybolması. Sizler için lensin gözün yanına ve arkasına kaçması durumunda ne yapabileceğinizi aşağıda anlatmaya çalıştık.Öncelikle bahsedilmesi gereken gözde lensin neden kaybolduğudur. Bunun temel iki nedeni vardır. Bunlardan ilki gözlerde lens varken gözleri sert şekilde ovuşturmaktır. Bir diğer neden ise gözlerde lens ile uyumaktır. Bu durumlarda lens bazen gözün görüş alanında çıkarak kenarlara doğru kayıp, kaybolabilir.

Gözde kaybolan lens ile ilgili öncelikle içinizi rahatlatmak adına, kesinlikle panik yapmayın. Çünkü arka ya da yan kısma kaçan lens gözünüze zarar vermez. Sadece rahatsız hissettirir. Bununla beraber özellikle kulaktan kulağa yayılan gözün arkasında lensin eridiğine dair yaygın görüş de yanlıştır. Böyle bir şey kesinlikle olmaz.

Bu açıklamalardan sonra gözümüzde kaybolan ya da arka tarafa kazan lensi nasıl çıkaracağımıza bakabiliriz.

lens-kullanim-onerileri

Arkaya Kaçan Lensi Çıkarmak

İlk olarak yapmamız gereken sakin olmak. Üst bölümde de değindiğimiz gibi korkacak bir durum yok. Daha sonra ise ellerinizi sabunlu suyla uzunca ve güzelce yıkamak. Ellerinizin temiz olduğuna kanaat getirdikten sonra yapmanız gereken ellerinizi bir havluyla kurulamak. Bunu yaparken toz bırakmayan bir havlu olmasına dikkat edin.

Sonraki aşamada ise gözlerinizi nemlendirin. Bunu yapmak için lens solüsyonunuzu kullanabilirsiniz. Yeteri kadar lens solüsyonu kullandıktan sonra gözlerinizi açıp kapayın ve ıslaklığın yayılmasını sağlayın. Eğer belirtileni yaparsanız lensin gözünüzün neresinde olduğunu daha kolay kavrayabileceksiniz.

Sonraki adımda ellerinizi direkt olarak göze temas ettirmeden gözünüzü kapayın ve lensin olduğu bölümden başlayarak lensi ellerinizle çıkarabileceğiniz bir pozisyona getirmeye çalışın. Lens eğer panik yapmazsanız kolayca ulaşılabilen bir pozisyona gelecektir. Sonrasında ise gözünüzü açın ve ellerinizle lensi getirdiğiniz görünür pozisyondan çıkarın.

Eğer tüm bu aşamalara rağmen lense ulaşamadıysanız ve zorlanıyorsanız gözünüzü yıpratmadan kesinlikle bir göz doktoruna gidin. Göz sağlığı önemlidir ne kadar basit bir işlem olsa da, yapamadığınız bir işlem sonrası zorlamaya gelmez. Bu konuda doktorunuz size yardımcı olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM