Lens ile Duşa Denize Girilir mi?

Lens ile Duşa Denize Girilir mi?Günümüz kullanıcılarının en sık yaptığı hataların başında kontakt lens ile duşa girmek veya denize girmek yer alır. Kontakt lensler ile bu tür eylemlerde bulunmak kişinin göz enfeksiyonuna davetiye çıkartması anlamına gelmektedir.Zira, denizdeki suyun veya banyonuzda musluktan akan suyun içerisinde birçok gözle göremediğimiz zararlı organizma mevcuttur. Siz duş aldığınız veya denize girdiğiniz zaman, gözünüzde kontakt lenslerinizin olması haliyle kolayca lenslerinizin de bu organizmaları çekmesine, üzerinde barındırmasına neden olacaktır. Bu durumun sonucunda ise bir göz enfeksiyonu kaçınılmaz hale gelecektir. Yine de her iki konu detaylıca ve girildiğinde ne olur şeklinde tekrardan özetlemeye çalışalım.

lens ile denize girmek

Lens ile Duşa Girilir mi?

Birçok kişi gözlerini kapattığı ve açmadığı taktirde lens ile duşa giriyor. Yine de gözlerinizin kapalı olması duş aldığınız esnada gözünüze su kaçmayacağı anlamına gelmiyor. Ayrıca lens ile duşa girdiğinizde sizi bekleyen tek tehlike hiç şüphesiz sadece su olmayacaktır. İçeriğinde göz yakıcı maddelerin de bulunduğu şampuanlar ile aldığınız duş sırasında, lensinize şampuanın bulaşması gözünüzde kalıcı bir yanma hissine neden olacaktır. Bu durumda yine lenslerinizi rahatsız olduğunuz için çıkartmanız gerekecek.

Kısacası hem lenslerinizin uzun ömürlülüğü için hem de gözlerinizde herhangi bir olası enfeksiyon riskini önlemek amacıyla kesinlikle lens ile duşa girmemeye çalışın. Sadece 2 dakikalık lens takma ve çıkartma uğraşınız lenslerinizi konfor ve güven ile kullanmanıza yardımcı olacaktır.

Lens ile Denize Girilir mi?

Lens ile denize girdiğinizde sizi bekleyen tehlike yine aynı şekilde bir duştayken sizi bekleyen tehlikelerden farksızdır. Lensleriniz ile denize girdiğinizde zaten suyun altında gözlerinizi açtığınızda sandığınızın aksine çok daha bulanık bir görüntü meydana gelecek ve çıktığınızda da bu bulanık görüntü devam edecektir. Hatta birçok kişinin yaşamış olduğu deneyimde de olduğu gibi muhtemelen lensleriniz ile giriş yaptığınız anda sizin de kontakt lensleriniz suyun dibini boylayacaktır.

Tabii, yukarıda da değinmiş olduğumuz gibi kontakt lensleriniz ile denize girmenin size yarar sağlayabilecei hiçbir yol yok. Ancak; kontakt lenslerinizi gerçekten kaliteli ve içeriye su geçirmeyen bir deniz gözlüğü ile kullandığınız zaman hiçbir sorun çıkmayacaktır.

Nitekim deniz gözlükleri, gözünüzden suyun uzak durmasına yardımcı olarak sağlığınızı korurken aynı zamanda su altındaki görüntüyü de çok net bir şekilde görmenize de yardımcı olacaktır. Bu konu hakkında özellikle hassas bir biçimde davranmanız, çok daha uzun yıllar boyunca sorunsuz kontakt lens kullanmanıza yardımcı olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM