Lens Kaşıntı Yapar Mı Ve Nedenleri?

Lens Kaşıntı Yapar Mı Ve Nedenleri?Göz bozukluğu olan birçok insanın hem görüntü hem de rahat etme açısından başvurduğu yöntemlerden bir tanesi de lensler. Lensleri sadece göz bozukluğu için değil görüntü amaçlı da kullanan pek çok insan mevcut. Ancak bu lenslerin kalitesi, dayanıklılığı, özelliği ve kullanım şeklini uyma zorunluluğu her iki kesimden insanı da ilgilendirmekte. Lens alışması uzun zaman alan maddedir ve insanların çoğu takmaya alışamadığı için ya da temiz kullanmadığı için lens kullanmaktan vazgeçmekte. Ancak gözlük kullanma sıkıntısı yaşayan; yani gözlükle rahat edemeyen insanların da başka seçim yolu olmadığı için lenslere mecbur kalmakta. Bu yüzden lens kullanımı özel bir özen gerektirmekte.lens-kullanim-onerileri

Lens kaşıntı yapar mı?

Tabi ki böyle bir sorunla karşılaşabilirsiniz. Ancak lens kullanımını çok dikkatli ve özenli yaparsanız kaşıntı probleminiz daha az olur. Lensi ilk kullanmaya başladığınız zamanlarda gözünüzde bir şey olması hissi size lens kaşıntı yapmasa da sanki gözünüz kaşınıyormuş hissi verebilir. Bu durumlarda lense alışmak adına kendinize birkaç gün ya da birkaç hafta verebilirsiniz. Ancak kaşıntılar artıyorsa ve göz rahatsızlığınız fazlalaşıyorsa; yani kızarıklık, bulanık görme, baş dönmesi gibi sorunlar yaşıyorsanız hemen lenslerinizi çıkartıp bir doktora görünmeniz gerekir.

Lens kaşıntısının nedenleri nelerdir?

Doğru lensi alabilmek adına çoğu zaman dikkatten kaçan ama çok önemli bir ayrıntı olan göz çapınızın büyüklüğünü bir uzman yardımıyla belirlemelisiniz. Eğer gözünüze büyük gelen bir lens kullanırsanız hem kaşınmanız hem de lens batışması artabilir. Eğer kendi göz yapınıza uygun lensi alırsanız bu durumda lensi olabildiğince temiz kullanmalısınız. Pis kullanmak da lens kaşıntılarının diğer bir nedenleri arasındadır. Lensi takmadan önce ellerinizi sabunla yıkayıp ellerinizi toz bırakmayan bir şeyle kuruladıktan sonra lensinizi takmalısınız. Lensinizdeki küçücük bir toz tanesi bile size inanılmaz büyüklükte bir kaşıntı hissi verebilir. Aynı zamanda lensi ters takmanız da kaşıntıya neden olur. Lensinizi açtığınızda yönünü iyi belirleyip o şekilde takmalısınız. Ve tabi ki lensinizin kullanma koşullarına ve kullanma süresine ayrı bir özen gösterip hepsini talimatlara göre uygulamalısınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM