Lens Kayması Nedir ve Çözümü

Lens Kayması Nedir ve ÇözümüLens kayması, kontakt lens kullanıcılarının önlemini almadığı durumlarda sıklıkla karşılaşabileceği bir sorundur. Öncelikle isterseniz lens kaymasının tam olarak ne olduğunu açıklayalım… Lens kayması, gözünüzün içine yerleştirmiş olduğunuz kontakt lensin merkezden kaçması ve görüşünüzün bozulması anlamına gelir. Lens kaymasının meydana gelmesinin iki farklı nedeni vardır. Bunlardan biri kullanıcı hataları diğeri ise ölçüm hatalarıdır.Kullanıcı Hatası Sonucunda Lens Kayması ve Çözümü

kullanıcı hatası

Lensi bir kere gözünüze yerleştirdiğinizde tüm iş bitti sanıyorsanız yanılıyorsunuz demektir. Lensler tıpkı size kendi gözünüzle görüyormuşsunuz hissini veriyor, kabul. Yine de lensler gözünüzdeyken bazı hareketleri yapmanız kesinlikle sakıncalıdır. Bunlardan en sık yapılanı ise gözleri ovuşturma hareketidir. Şayet gözlerinizi ellerinizle şiddetli veya şiddetsiz şekilde ovuşturursanız bu durumun sonucunda lensleriniz gözlerininizin merkezinden kaçabilir.

Çözümü; Bu tür hatalardan kurtulmak için yapabileceğiniz tek şey gözlerinizde lensleriniz varken gözlerinizi ovuşturmayı aklınızın ucundan dahi geçirmemek ayrıca bazen batma hissi ile de lens gözünüzden kayabilir. Bu durumda telaş yapmayın, gözünüzü olduğunca az kırpmaya çalışarak bir aynanın karşısına geçin. Ellerinizin temiz olduğuna emin olduktan hemen sonra lensi çıkartın ve tekrardan geri yerine takın. Yanınızda solüsyonunuz varsa mutlaka lensinizi çıkarttıktan sonra tekrardan solüsyon yardımıyla temizleyin.

Ölçüm Hatası Sonucunda Lens Kayması ve Çözümü

kontakt lens muayenesi

Bazen bazı hatalar sizden kaynaklı olarak meydana gelmeyebilir. Kontakt lens muayenesi sırasında en önemli şeylerden biri de gözün çap değerinin doğru şekilde ölçülmesidir. Şayet gözünüzün çap değeri doğru şekilde ölçülmemişse bu durumun sonucunda sürekli olarak lens göz bebeğinizde kaçmaya eğilim gösterecektir. Bunun yanı sıra lensiniz sizi fazlasıyla rahatsız edecek ve bazen batma hissi yaşatacaktır.

Çözümü; Ölçümden kaynaklanan hatalarda sizin yapabileceğiniz pek fazla bir şey yok. En iyisi gidip tekrardan mutlaka daha kaliteli bir göz hastanesinde ölçümlerinizin yapılmasını sağlamak olacaktır. Yeni ve tam olarak gözlerinize uyan lensleriniz ile bu sorunu tamamen tarihe gömebilirsiniz.

Tüm bunların dışında bu sorunun bazen marka yani ürün bazlı meydana gelebileceğini de unutmayın. Mümkünse kullanacağınız lens markasını ve solüsyonunu doktorunuzun tavsiye etmesi için danışın. Böylece bu ihtimali de ortadan kaldırabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

1 Yorum

  1. Poretes göz kullanıyorum ama rengli lens kullanmak istiyorum durmuyor kayiyor sürekli nasıl bir lens almam lazım yada ne yapmam lazım yardimci olursanız çok sevinirim

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM