Lens Kullanmak İsteyenlerin Merak Ettiği 3 Soru

Lens Kullanmak İsteyenlerin Merak Ettiği 3 SoruLens kullanmak oldukça basittir. Sadece biraz deneyim ve tecrübe kazanmanız ve sağlıklı bir kullanım için bolca sitemizdeki yazıları okumanız gerekir. Kontakt lensle ilk defa tanışacak olan kişilerin aklında elbette ki binlerce soru vardır. Bunlardan bir çoğunu da zaten sitemiz içerisinde ele alıyoruz fakat bu ayrılmaz üçlü lense yabancı olanların en çok merak ettiği 3 soru denebilir.Gözünüze Dokunmak Canınızı Yakıyor mu?

Hayır, yakmıyor. Kontakt lensleri takarken doğrudan parmağımız kesinlikle gözümüzle temasa geçmez. Parmak ucumuzu kontakt lensimizi yerleştirir ve ardından parmağımızın ucundaki lensi gözümüzün üzerine yerleştiririz. Lenslerimizi çıkartırken de yine buna benzer bir yöntem takip ettiğimiz için bu işlem kesinlikle can yakıcı değildir. Yine de bu aşamaya alışmak biraz zaman gerektirir. Zira gözümüzü yabancı her cisimden korumak için çocukluğumuzdan bu yana gelen süreç içerisinde vücudumuza bir koruma refleksi kazandırmışızdır. Bu refleksi yavaş yavaş tersine çevirdiğimizde lens takmak veya çıkartmak sadece çocuk oyuncağıdır ve kesinlikle acısızdır.

kontakt-lens-yeni-başlayanlar

Lenslerinizi Gözünüzün Üzerinde Hissediyor Musunuz?

Doğruyu söylemek gerekirse hayır. Hatta çoğu lens kullanıcısı lens kullandığını bile unutabiliyor. Gözlerimizdeki lenslerin verdiği rahatsızlık düşünün ki o ölçüde düşüktür. Kontakt lensler hem çok küçük hem de son derece ince bir yapıya sahiptir. Bunun yanı sıra elastik fiziki yapısı kontakt lensin varlığını tamamen unutmanıza yardımcı olur. Kontakt lensleriniz ancak eskimeye başladığı anda veya göz kuruluğu sorunu ortaya çıktığında hissedilmeye başlanır. Tabii bir de gözümüzün üzerine toz vb. yabancı bir cisim konduğu anda lens tekrardan varlığını hissetirmeye başlayabilir. Bu da bir nevi gözünüzü korumak için kullanılabilecek bir alarm mekanizması görevini görür.

Lensleri Takmak veya Çıkartmak Ne Kadar Sürüyor?

Bir kere lenslerinize alıştığınızda lenslerinizi takmanız veya çıkartmanız maksimum 1 dakika sürecektir ki bu gerçekten abartı bir rakamdır. Çoğu zaman yalnızca 20 saniye kontakt lenslerinizi gözünüze yerleştirip hemen görmeye başlamanız için yeterlidir.

Bunların dışında sizin de korktuğunuz veya tedirgin olduğunuz sorularınız var mı? Harika! Neden onları bize sormuyorsunuz 🙂

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

1 Yorum

  1. yaklaşık 10 yıldan beri gözlük kullanıyorum.ama artık gerçekten çok sıkıldım.rimel dahi süremiyorum.gözlüklerim siyah çerçeveli olduğu için sadece kalem dahi çeksem sanki gözlerim kapkara duruyor.birde farkında olmadan gözlüklerimi süreki kaldırmakla ilgili bir alışkanlığım oldu.bu da beni son zamanlarda çok rahatsız ediyor.lens konusunda ya takamazsam diye çok endişeliyim.aydınlatırsanız çok sevinirim.

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM