Lens Kullanmak Kolay Mıdır?

Lens Kullanmak Kolay Mıdır?Lens denildiğinde herkesin aklına ilk gelen renkli lensler olsa da son yıllar da gözlük yerine kullanılan lensler de bir hayli tercih edilmektedir. Peki, lens nasıl kullanılır? Gerek kozmetik amaçlı gerekse sağlık için kullanılan lensleri takmak düşününce zor olsa da ilk deneyimden sonra kolayca kullanılabilir. İlk kullanım için ellerinizi iyice yıkamalısınız. Ardından iki parmağınızla alt ve üst göz kapağını açık tutun ve lensin ters tarafının olmamasına dikkat ederek lensi gözünüzün beyaz kısmına yerleştiriniz. Daha sonra aşağıya bakarak göz bebeğine yerleştiriniz. Kontrat lens kullanımı ise güzellikten ziyade doktor reçetesi ile alınan, göz kusurları ve rahatsızlıklarını engellemek için kullanılır. Gözlüğün ağırlığı ve estetik olmayan duruşuna bir alternatif olarak geliştirilen kontrat lensler gözlük kullanmakta zorlananlar için derde deva. Kullanımı da diğer lensler gibi olmakla birlikte doktor reçetesi olmadan alınmamalıdır.lens-bakimi-onerileri

Lens Kullananlara Tavsiyeler

Eğer sizde lens kullanmaya karar verdiniz ve lens edindiyseniz lens için öneriler sizin her alanda işinize yarayacaktır. Lens kullanıyorsanız mecbur kalmadıkça gece lens ile uyumayınız. Özellikle takarken ve çıkartırken el ve göz hijyeninize dikkat etmelisiniz. Ayrıca lens kullanıyorsanız lens kutusunu mutlaka yanınız da taşımalısınız. Dışarda neyle karşılaşacağınız belli olmadığı için çıkarttığınız da mikrop kapmadan kutusuna koyulmalıdır.

lens-kullanimi-ile-ilgili-oneriler

Lens kullanımı amacına göre değişkenlik gösterse de gözünüzün sağlığı için mutlaka temizliğe dikkat etmelisiniz. Özellikle ilk defa kullanıyorsanız bir günde kullanmayı öğrenebilirsiniz ancak hijyeni gözden kaçırmamalısınız. Ayrıca eğer sağlık dışın da lens kullanacaksanız göz renginizden çok bağımsız renkler kullanımı yapay duracak ve bakışlarınız anlamını kaybedecektir. Dolayısıyla çok koyu göz rengine sahipseniz çok açık renkler yerine koyu tonlarda lensleri tercih etmelisiniz. Yine göz renginiz açık tonlarda ise her hangi bir lens tercih edebilirsiniz. Çünkü açık renk gözlerde lens kendi rengini daha rahat kapatacaktır. Eğer kullanımınız sağlık amaçlı ise genelde şeffaf lensler önerilmekte olup bakışlarınız da herhangi bir değişikliğe neden olmamaktadır. Eğer sizde lens kullanmak istiyor fakat kullanamayacağınızı düşünüyorsanız birkaç kez denedikten sonra eliniz alışacak ve hayatınız da sıradan bir aksesuar olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM