Lens Numarasına Nereden Bakılır?

Lens Numarasına Nereden Bakılır?Gözlük, birçok insan için günümüzde, başta güzel görünmek için takmak istenilmeyen bir ihtiyaç haline gelmiştir. Daha estetik bir görünüme sahip olmak, yanında taşımaktan sıkılmak gibi birçok sebeple gözlük kullanmak istemeyen ancak göz problemi olan kişiler, bunun yerine lens kullanmayı tercih etmektedir. Lensler, doğru ve hijyenik kullanıldığında oldukça faydalı olabilirken, yanlış kullanımlar sonucu gözde büyük hasarlar meydana getirebilirler.lens-numarasi-nasil

Lens Numarasına Nereden Bakılır?

Lens kullanmadan önce, bir göz doktoruna muayene olmalı veya göz numaranızın değişip değişmediğini öğrenmek için mutlaka bir kontrolden geçmelisiniz. Bu işlemin ardından lens kullanmaya karar verdiyseniz, lensleri temin ederken göz numaranızın yazılı olduğu reçeteyi optikçilere verip, satın alırken de numaranızı mutlaka kontrol etmelisiniz. Lens numarasına kutunun yan tarafında yazılı olan bölmeden ulaşabilir ve kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Lensler Nasıl Kullanılmalıdır?

“Lens solüsyonda kaç gün kalabilir, solüsyonlar nasıl kullanılmalıdır?” gibi sorulara cevap ararken, bilmeniz gereken ilk kural mutlaka hijyenik olmanız gerektiğidir. Lens takmadan önce ellerinizi güzelce yıkamalı ve takma işlemini gerçekleştirdikten sonra, solüsyonları mutlaka yenilemelisiniz. Eğer lensleri uzun bir süre kullanmayı düşünmüyorsanız, solüsyonun kullanım aralığına göre en fazla bir hafta solüsyonda bırakabilirsiniz. Aksi takdirde lensler bir süre sonra bozulmaya veya deforme olmaya başlarlar.

goz-lens

Lens Kullanmanın Zararları Nelerdir?

Lens doğru kullanıldığında gözde herhangi bir sorun meydana gelmez. Ancak lensler oldukça hassas oldukları için üzerine yapışan en ufak bir toz veya kıl parçası bile gözünüze zarar verebilir. Bu nedenle lensler takıldıktan sonra, lenslerin saklandığı kutu iyice temizlenmeli ve solüsyonu değiştirilmelidir. Ayrıca lensleri elinizle alırken veya kutuya bırakırken deforme olmuş veya yırtılmış lensleri kesinlikle gözünüze takmamanız gerekir. Yırtık lens kullanımı, gözünüzü kaybetmenize bile neden olacak ileri derecede sorunlar meydana getirebilir. Bu lensler, daha net görmek için kullanıldığından, bu deformeler veya yırtıklar gözünüzün daha iyi görmesini engeller ve göz numaranızın bile değişmesine yol açabilir.

Yırtık lens takmanın zararları, solüsyonların doğru kullanımı gibi lensler hakkında bilmeniz gereken ufak ancak önemli ayrıntıları sizler için derledik. Eğer sizde lens kullanıyorsanız, mutlaka bu uyarıları dikkate alın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM