Lens Paylaşmak Neden Tehlikelidir?

Lens Paylaşmak Neden Tehlikelidir?Lensler, en az bir iç çamaşırı veya kullandığınız diş fırçası kadar özel ürünlerdir. Kafanızda yalnızca birkaç saniyeliğine diş fırçanızı veya iç çamaşırınızı denemesi için bir arkadaşınızla paylaştığınızı düşünün. Öyle umulur ki bu durum pekte razı gelebileceğiniz bir eylem olmayacaktır. Kontakt lenslerinizi başkalarıyla paylaşmanın da bu örnekteki ürünleri paylaşmakla hiçbir farkı yoktur.Arkadaşlarınızla her şeyini paylaşabilirsiniz. Bunlar bazen sırlarınız, bazen düşünceleriniz ve rüyalarınız olabilir fakat söz konusu kontakt lensler olduğunda burada arkadaşınızla kendiniz arasında gerçekten koyu kırmızı bir çizgi çekmeniz gerekiyor. Kontakt lensler hijyenin üst seviyede olması gereken kozmetik ve sağlık amaçlı olarak kullanılan ürünlerdir. Bu ürünlerin kolayca dışarıdan tehditlere açık olması nedeniyle bakteri kapması riski çok yüksektir.

Hijyen kurallarına her ne kadar dikkat edilirse edilsin, arkadaşınızın sizin lensinizi alıp takmasıyla bile kolaylıkla bakteri transferinin sağlanabilmesi mümkündür. Lenslerle sizin gözünüze geçen bakterilerse gözünüz için ciddi bir sağlık tehdidi oluşturabilir ve hatta belkide gözünüze kaybedeceğiniz olası senaryolarla bile karşılaşmanıza neden olabilir.

Birçok eksisi ve kontakt lens paylaşmanın zararları göz önüne alındığında, kontakt lens paylaşmak son derece tehlikeli ve kesinlikle müsade etmemeniz gereken durumdur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM