Lens Sağ Sol Ayrımı Nasıl Yapılır?

Lens Sağ Sol Ayrımı Nasıl Yapılır?Lens kullanımı, lens temizliğine dikkat edildikten sonra oldukça kolay ve basittir. Gözlük takmak istemeyen ve göz kusurlarına sahip olan bireyler lens takmaya yönelir ve çeşitli sorunlarla birlikte alışkanlıklar kazanmaya çalışır. Lens takma alışkanlığını yeni kazanan birisinin, sağ göz ve sol göz lenslerinin ayrı ayrı olduğunu bilmesi gerekir. Göz numaralarının farklı olabileceği durumlarda sağ ve sol lensi birbirine karıştırmak sıkıntılı durumlar yaratabilir.kontakt-lens-kabi

Sağ ve sol olarak lenslerin ayrı ayrı solüsyon kutusunda bulundurulmasının önemli bir nedeni vardır. Sağ ve sol lensi birbirine karıştırmak, sağ gözünüzde herhangi enfeksiyon durumu veya başlangıcı varsa bunun sonucu olarak enfeksiyonun artık sol gözünüze de bulaşmış olması demektir. Göz enfeksiyonu yaşam kalitenizi düşürebilir, gözlerde sulanma, kanlanma ve batmaya neden olur. Sağ ve sol gözlerinize farklı lensler takmak durumda da kalabilirsiniz. İki gözün bozukluk derecesi ve sorunu her zaman aynı olmayabilir. Bu gibi durumlarda içinde lens solüsyonunuzun bulunduğu lens kutunuzun dış yüzeyinde gerekli işaretlemeler mevcuttur. Lens takma alışkanlığı olarak öncelikle sağ gözünüze lensinizi takınız. Lensleri muhafaza ettiğiniz solüsyon kabının dış yüzeyinde sağ anlamına gelen “R” (right) yazan yere sağ gözünüzden çıkardığınız lensinizi karıştırmadan koyunuz. Takmadan önce hangi göze ait lens olduğuna dikkat ettikten sonra lensin ters olmadığına da dikkat edilmelidir. Ters ve yırtık bulunan lensler göze zarar vererek kalıcı hasarlar bırakabilir. Bunu alışkanlık haline getirdiğiniz zaman eliniz sizden bağımsız hareket edecek ve lens takmaya önce sağ gözünüzden başlayacaksınızdır. Kontak lensinizin solüsyonu bitince kabı ile birlikte değiştirilmesi gerekmektedir. Solüsyon bitince yerine ilave edilmemelidir. Lens hijyeni açısından yeni bir lens kabı ve lens solüsyonu alınmalıdır.

lens-sag-goz

Lens kutusunun 2 kısmı vardır. Sağ ve sol lensi birbirine karıştırmak istemeyen kullanıcılar için lens kutusunun dışında sağ anlamına gelen “R” ve sol anlamına gelen “L” ibareleri konulmuştur. Lens takma alışkanlığı lens temizliği ile başlayıp uzun yıllar devam eder. Gerekli lens kullanımı kurallarına dikkat edilirse gözlüksüz ve sağlıklı bir şekilde kaliteli yaşam standardına erişebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM