Lens Solüsyonu Son Kullanma Tarihi Dolmuşsa Ne Olur?

Lens Solüsyonu Son Kullanma Tarihi Dolmuşsa Ne Olur?Eğer günlük değişimli bir kontakt lens kullanmıyorsak, solüsyonlar bizim en yakın arkadaşlarımızdır. Çünkü en sevdiğimiz ve bizi hayata balayan organımız olan gözlerimizi bir yerde kontakt lenslerimizle birlikte ona emanet ediyor, bize en yüksek kalite ve güvenle keskin bir görüş sunmasını bekliyoruz. Biz kontakt lens solüsyonlarından bu kadar şeyi beklerken sizce onlar bizi boş geçer mi? Hiç sanmıyorum.Kontakt lens solüsyonu en az kullandığınız kontakt lensleriniz kadar önemli ve yabana atılmaması icap eden bir husus. Kalitesi yüksek kontakt lens solüsyonları almamız gerektiği gibi lens solüsyonlarımızın son kullanma tarihine de son derece dikkat etmeliyiz. Daha önceden kaleme almış olduğumuz bir konu olan Lens suyu bozulur mu başlıklı yazımızda lens solüsyonlarının bozulabileceğinden bahsetmiştik. Şimdiyse lens solüsyonlarının neden bozulduğu ve bozuk yada süresi geçmiş olan lens solüsyonlarını kullanmamız halinde nelerin bizi beklediğinden bahsedeceğiz.

Öncelikle şunu kabul edelim, nasıl ki üzerinde mantar ve küf oluşmuş ekmeği lezzetle yemiyorsak süresi geçmiş lens suyunu da güvenle kullanamayız. Çünkü lens suyunun geçerliliği bittiği anda zararlı organizmalara karşı olan direnci de sona ermiş demektir. Sonuç olarak kullandığınız lens suyu hem lensinizin üzerindeki zararlı bakterileri temizlemeyecek hem de size beklediğiniz lens konforunu sunmayacaktır.

lens-solusyonu

Tüm lens solüsyonlarının kutusunun üzerinde mutlaka lens solüsyonlarının son kullanma tarihini yer aldığı bir ibare mevcuttur. Bu ibareyi takip ederek lens suyunun ne kadar ömrü kaldığına bakın. Unutmayın ki lens suları birer şarap değil ve eskimesine gerek yok. Eğer kullanacağınız süre içerisinde son kullanma tarihi sona erecekse o solüsyona boş yere para verip ne kesenizi zarara sokun ne de göz sağlığınızı risk edin.

Ülkemizde birçok optikçi ellerinde son kullanma tarihine ramak kalmış olan ürünleri zarar etmemek adına kampanyalı olarak satar. Bu kampanyalı satışlara dikkat edin. Dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise internet alışverişleridir. İnternetten lens suyu satın alırken mutlaka son kullanma tarihi durumunu sorun ve olabildiğince daha yeni olan ürünlere yönelmeye çalışın.

Bozuk Lens Suyu Kullanılırsa Ne Olur?

Tabii ki insanlık hali belki dikkatinizden kaçtı ve o an için son kullanma tarihine bakmayı unuttunuz. Dahası bu lens suyunu günlük olarak kullanmaya başladınız. Şimdi sizi ne gibi tehlikeler bekliyor ve hangi belirtilerle karşılaştığınız taktirde göz doktorunuza başvurmalısınız?

  • Gözlerinizde kızarıklık görüyorsanız ve kanlanma oluyorsa doktorunuza başvurun.
  • Görüşünüzde dalgalanma oluyorsa kontakt lens ve lens suyunuzu değiştirin.
  • Kontakt lensleriniz gereğinde fazla rahatsız hissettiriyorsa lens suyunu kullanmayı bırakıp doktorunuza başvurun.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

1 Yorum

  1. 2 mayis tarihinde son kullanma tarihi Mayis ayi olan bir kutu lens suyu aldim ve ayni gun acip kullanmaya basladim. Kutu bitene kadar mayis ayi gecse bile kullanmaya devam etsem sıkıntılı olur mu acaba ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM