Lens Suyu/Solüsyonu Bozulur mu?

Lens Suyu/Solüsyonu Bozulur mu?Yeni lens kullanıcılarından biriyseniz şayet, bu sizin lensler hakında öreneceğiniz birçok şeyin olduğu anlamına gelir. Merak etmeyin, web sitemiz yardımı ile hiç lens kullanıcısı olmamış olsanız bile aklınıza en çok takılan soruların cevaplarına ulaşabilirsiniz. Bu günlük yazımızda ise lens suyu hakkında bilmeniz gereken bazı önemli detaylara değineceğiz.Lens Suyu Ne Zaman Değiştirilmeli?

Lens suyunun değiştirilmesini gereken zamanını kullanıcının kendisi tahin edebilir. Örneğin bugün lens suyu aldınız diyelim, bu lens suyunu şayet yeterince steril bir ortamda saklamayı başaramadıysanız veya içine herhangi bir madde girdiğini düşünüyorsanız hemen lens suyunuzu değiştirebilirsiniz. Aynı zamanda lens suyunuzu çok sıcak ortamlarda saklamanız da değiştirilmesi için önemli bir neden olabilir.

İçerisindeki bileşen yapısının bozulmaması için lenslerin daima oda sıcaklığına yakın sıcaklığa sahip olan ortamlar içerisinde saklanması gerekmektedir. Bunların yanı sıra lens solüsyonlarının da bir son kullanma tarihi olduğunu unutmamanız gerekiyor.

Lens Suyu Son Kullanma Tarihi

Birçok ürünün olduğu gibi lens sularının da belli bir kullanılma tarihi vardır. Kapağı açılmış olsun veya olmasın bu tarih geçtiği taktirde lens suyunun kullanılmayı bırakılması gereklidir. Şayet, kullanmaya devam ederseniz hem gözlerinizi savunmasız halde bırakabilirsiniz hem de beklediğiniz lens konforu ve tazeliğini elde edemeyebilirsiniz.

Lens Solüsyonu/suyu bozulur mu?

Lens solüsyonları da bozulabilen ürünlerden biridir.Son kullanma tarihi geçmemiş olsa dahi sürekli olarak ağzı açık şekilde muhafaza etmek gerekli ısı koşullarını sağlayamamak ve kontakt lensin içerisine su eklenmesi gibi durumlarda lens suyu bozulabilir. Bu durumda gözlerinizi riske etmemeniz için en yapılası şey yeni bir kontakt lens solüsyonunun satın alınmasıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

7 yorum

    • Solüsyonlarınızı buzdolabında saklayabilirsiniz fakat lenslerinizi buzdolabında muhafaza etmemenizi öneririm.

  1. 3 yıl önce lens aldım iki üç sefer kullandım lensi birdaha hiç kullanmadım bozulmuş olabilirmi şimdi kullanırsam sıkıntı olurmu

    • Evet bozulur. Lenslerin kullanım süreleri genel olarak 3 aydır. 3 aydan sonra gözünüzün mikroplanmaması ve zarar görmemesi için lenslerinizi değiştirmenizde fayda vardır.

  2. Lens solüsyonumu aldığımdan bu yana bir iki sefer kullanma fırsatım oldu ancak açıldıktan 90 gün sonra kullanmayınız ibaresi var kullansam herhangi bir sıkıntı olur mu?

  3. 12 mayis tarihinde son kullanma tarihi Mayis ayi olan bir kutu lens suyu aldim ve ayni gun acip kullanmaya basladim. Kutu bitene kadar mayis ayi gecse bile kullanmaya devam etsem sıkıntılı olur mu acaba ?

  4. Eczaneden optifree ve renu nun lens suyunu kampanya yapmışlardı miladı 1 ay geçmiş ama 6 ay daha kullanabilirsin herhangi bir zararı olmaz dediler kullansam bi sıkıntı olurmu acaba ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM