Lens Takınca Göz Yanması Neden Olur

Lens Takınca Göz Yanması Neden Olurgünümüzde pek çok genç renkli gözlere sahip olabilmek için lens kullanmaktadır. Fakat lens kullanımının fazlalığı kadar bu durumdan şikayetçi olan ve yaşadıkları göz problemlerini de dile getiren pek çok kişiden biri de siz olabilirsiniz. Gerekli özen gösterilmez ve lens kullanımınız doktor tavsiyesinin dışında bilinçsizce olursa göz sağlığınızı bozan geçici veya kalıcı zararlara yol açabilir. Bunun önüne geçebilmek, lensin sebep olabileceği göz problemlerine ve bunları önlemeye karşı yeterli bilgiye sahip olmak bu yüzden çok önemlidir.            Kontakt lensler bazı gözlerde kuruluk meydana getirebilir. Böyle durumlarda doktorun tavsiye ettiği kayganlaştırıcı ve ıslatıcı damlaları kullanmanız uygun olur.

Özellikle lense yeni başlamış ve alışma sürecinde olan gözlerde gözyaşı salgısında artma meydana gelebilir.

Bu sefer bilinçsiz lens kullanımının zararlarına değinirsek de aşırı uzun süre takmak veya takıp çıkarırken zedelenmesine yol açmak lens yüzeyinde kir veya çiziklere sebep olabilir. Bu durumda lensinizi çıkarıp temizlemelisiniz. Çizik veya yırtık tespit ettiğiniz lensleri de takmamalısınız.

goz-yanmasi-nicin-olur

Ayrıca lensleri önerilen süreden daha uzun bir süre takarsanız gözünüzde yabancı bir cisim varmış hissine, ağrıya veya yanmaya sebep olabilir.

Lens takinca göz yanmasinin nedenleri

Bunun dışında lens takınca göz yanmasına sebep olabilecek pek çok etken vardır. Lensli göz sağlığını korumak için bunların bilincinde olmalısınız.

İlk olarak lensi ilk aldığınızda, aldığınız markanın solüsyonunu kullanarak lensi gözünüze takmalısınız. Başka solüsyon damlatarak yeni lensi ovalamak ph değerleri farklı olduğundan kimyasal etkileşim ile gözlerde yanmaya sebep olabilir.

Makyaj malzemeleri, kullanım süresi dolan solüsyonlar, sabun artıkları, deodorant ve güneş yağları gibi farklı kimyasallar da kontakt lensi göz sağlığı açısından olumsuz etkiler.

Değişim vakitlerinin atlanması, bakımını yapmadan lensi takmak, pis eller, kirli tırnaklar, terli göz kapakları gözde büyük yanmalara sebep olabilir.

Lens kullanan insanların çoğunda göz yanmasının genel sebebi solüsyonun yanlış kullanımından kaynaklanmaktadır. Lensi çıkarıp doğru solüsyonla iyice durulayıp tekrar takmak sorunu çözecektir.

Eğer böyle sorunlarla karşılaşmaya devam ederseniz göz doktorunuza başvurmanız gerekir.

Ama siz bu gibi durumların önüne geçer ve gerekli bakımları yaparak dikkatli kontakt lens kullanımı sağlarsanız böyle göz problemleriyle karşılaşmazsınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM