Lens Yırtılması Olunca Ne Yapılmalı?

Lens Yırtılması Olunca Ne Yapılmalı?Kontakt lensler günümüzde giderek daha sık kullanılmaya başlayan sağlık gereçleridir. Ancak kontakt lenslerin bilinçsiz şekilde kullanımı gözünüz için risk taşımaktadır. Bu yazıda kontakt lenslerin yırtılması durumunda neler yapılabileceği ele alınacaktır.Kontakt Lensler Neden Yırtılır?

Lensler yaygın olarak kullanıcıya bağlı nedenler ile yırtılmaktadır. Uzun tırnaklar bu sebeplerden birisidir. Eğer uzun tırnaklarınız var ve bunlardan vazgeçemiyorsanız o zaman lensinizi takarken daha fazla dikkat göstermelisiniz. Yanlış takma ve çıkartma işlemleri de yırtılmalara sebebiyet verebilmektedir. Bu nedenle lensler olabildiğince az süre elde tutulmalıdır.

Bunların dışında kullanıcıya bağlı olmayan nedenler ile de kontakt lensler yırtılabilmektedir. Bazı satıcılar aylık ömrü olan lensleri üç aylık olarak pazarlayabilmektedir. Kullanıcılar da yeterince araştırma yapmadan ürünü satın aldıkları zaman asıl ömrü bir ay olan lensi üç ay kadar kullanınca lens genellikle ikinci ay içerisinde deforme olup yırtılıyor.

lens-yirtilmasi-lens

Aylık Lensler – Yıllık Lensler

Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi bazı pazarlamacı firmalar aylık olarak imal edilmiş lensleri olduğundan daha uzun süreli olarak satabilmektedir. Peki kontak lensin aylık ya da yıllık olması arasındaki fark nedir? Aylık olarak imal edilen lenslerin malzemesi daha ince ve dolayısıyla daha dayanıksız bir materyalden üretilmektedir. Aylık lenslerin merkez kalınlığı ve kenar yapısı da ince ve dayanıksız olduğu için yırtılması daha kolay olabilmektedir.

Kontak lenslerin yırtılması bu lenslerin geometrik yapılarıyla da alakalıdır. Yani miyop ya da hipermetrop olmasına göre kontak lensin merkez kalınlığı değişmektedir. Kontakt lenslerdeki yırtılma vakaları genellikle aylık kozmetik renkli lenslerde sıklıkla yaşanmaktadır. Çünkü bu lens türlerinde kullanılan malzemeler ince ve dayanıksız olmaktadır.

Lensin Yırtılması Halinde Ne Yapmalı?

Kontakt lenslerin genellikle kenarları daha ince yapıda olmaktadır. Bu tasarım göz yaşının doğal akışı ile ilgili olarak bu şekilde yapılmaktadır. Bu tasarım nedeniyle de kontakt lensler genellikle kenarlarından yırtılmaya başlar. Bu yırtılma ilk başta küçük olacağından hemen fark edemeyebilirsiniz. Ancak yırtık büyüdükçe korneaya baskı yapmaya başlar. O süreçten sonra kontakt lensin takılmasında ısrar edilmemelidir. Aksi takdirde gözünüzde kalıcı hasarlara yol açabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM