Lense Kum Kaçarsa Ne Olur? Ne Yapılmalıdır?

Lense Kum Kaçarsa Ne Olur? Ne Yapılmalıdır?Kontakt lenslerinizi taktınız ve gözlüklerin rahatsız edici hissi olmadan (en azından denize girene dek) doyasıya arkadaşlarınızla sahil eğlencesine katılmak ve keskin görüşünüzün tadını çıkartmak istiyorsunuz. Sonra bir anda anlayamadığınız şekilde kaza meydana geldi ve hem gözünüz hem de kontakt lenslerinize kum birikintisi geldi. Bundan sonra ne yapmalısınız ve daha önemlisi bu aşamada neleri yapmamalısınız?Lense Kum Kaçarsa Ne Yapmalı?

goze-kum-kacmasi

Öncelikle mutlaka kontakt lenslerinizi gözünüzden çıkartmanız hatta mümkünse su veya solüsyonla gözünüze sıvı enjektesi yapmanız gerekir. Tabii bu oranı abartmamanız için kilit noktası. Kontakt lenslerinizi çıkarttıktan sonra artık tekrardan bir gün kullanma umuduyla kenara köşeye koymayı aklınızdan bile geçirmeyin. Zira kumun içerisinde özellikle herkese açık kumun içerisinde ne gibi tehlikelerin sizleri beklediğini hiçbir zaman bilemezsiniz. Bu nedenle yapmanız gereken tek şey yalnızca gözünüzden lensleri çıkartmak ve su yada solüsyonla gözünüzü nemlendirmek.

Lensinize kum kaçması demek ister istemez gözünüze de kumun kaçması anlamına geliyor. Yani, müdahale kısmında oldukça ince hareket etmeniz icap ediyor. Bu süreç içerisinde yabancı cisim kullanarak gözlerinizin içerisindeki kumu temizlemeye uğraşmayın. Yabancı cisimler gözlerinizde meydana gelebilecek olası enfeksiyon riskini zirveye çekecektir. Ayrıca gözlerinizi ovuşturmamak için çaba sarf etmelisiniz. Gözlerinizi ovuşturmanız halinde tüm kum taneleri gözünüzü zedeleyebilir veya daha büyük sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Her şeyden önemlisi gözünüze kum kaçtıysa oturup, tek seferde gözünüzdeki kumların çıkmasını ve kazadan önceki ana hemen geri dönmeyi beklemeyin. Bu kazanın oluşturduğu huylanma ve travma etkisi bir süre devam edecektir. Uzunca süre bekledikten sonra hala şikayetleriniz geçmediyse aşağıdaki başlığa göz atmayı unutmayın.

Kornea Aşınması ve Belirtileri

Eğer gözünüzün içerisine çok fazla kum kaçtıysa ve kumları temizlemenize rağmen aradan geçen zaman da çare olmuyorsa muhtemelen kornea aşınması sorunuyla karşı karşıya kalıyor olabilirsiniz. Aşağıdaki maddeleri inceleyerek bu belirtileri üzerinizde taşıyıp taşımadığınızı kendinizce sorgulayın;

  • Gözde şiddetli acı, bu acı daha çok gözünüzü açarken veya kapatırken göz kapaklarınızdan hissedilir.
  • Gözünüz içerisinde yabancı cisimlerin olduğunu hissetmek.
  • Işığa karşı hassaslaşan ve daha duyarlı hale gelen gözler.
  • Görüşte dalgalanma, bulanma ve keskinlik sorunu.
  • Gözlerde ve çevresinde kızarıklık
  • Gözde meydana gelen aşırı sulanma

Şayet bu sıkıntıları rahatsızlık meydana gelmesinin ardından iki veya üç gün geçmesine karşın şiddetli olarak yaşıyorsanız daha fazla vakit kaybetmeksizin doktora başvurmanızın zamanı da gelmiş demektir.

Doktor tedavisinde öncelikle ışık altında ve büyütücü araçlar yardımıyla göz bebeklerinizi inceleyecek ardından da kornea aşınması veya farklı bir sıkıntının olup olmadığını kontrol edecektir. Elbette bu sırada enfeksiyonlara karşı da önlemler alınarak gözde minimum hasar oluşmasına yardımcı olunacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM