Lense Toz Kaçarsa Ne Yapılmalıdır?

Lense Toz Kaçarsa Ne Yapılmalıdır?Lens kullanıcılarının en çok karşılaşacağı en büyük sıkıntılardan biri de gözüne veya lensin yüzeyine toz kaçması sorunudur. Ne kadar temiz olduğuna inandığınız ortamlarda bulunuyor olursanız olun, gözümüzle görebildiğimiz veya göremediğimiz sayısız toz zerreciği hava kütlesinin içerisinde sürekli hareket ediyor. Elbette en ufak toz tanecikleri sizi rahatsız etmeyecektir yine de büyük olan toz taneleri lensinizin veya gözünüzün yüzeyine yapışarak sizde sürekli bir rahatsızlık halinin oluşmasına neden olacaktır.Böyle bir durumla karşı karşıya geldiğinizde yaşayacağınız ilk his gözünüzdeki lensin rahatsızlığı olacaktır. Tabii lensinize veya gözünüze toz kaçması durumunda öncelikle sorunun nerede olduğunu bulmanız gerekiyor. Bu nedenle ilk aşamada dilerseniz lenslerini çıkartarak lensleriniz için dezenfekte işlemini gerçekleştirmeniz faydalı olabilir. Kontakt lenslerinizi çıkarttığınızda gözlerinizi hafifçe açın ve kapatın. Gözlerinizdeki yanma hissi hala varlığını sürdürmeye devam ediyorsa o halde toz lenslerimizde değil büyük ihtimalle gözümüzdedir.

Gözümüze kaçan herhangi bir toz zerreciğinden kurtulmak için de izlememiz gereken yol lensimize toz kaçmasıyla hemen hemen aynıdır. Eğer varsa göz damlası kullanarak gözünüzdeki toz zerreciğinden kurtulabilirsiniz. Şayet evinizde kullanabileceğiniz ve içeriğinin zararsız olduğuna emin olduğunuz herhangi bir göz damlası yer almıyorsa kontakt lens solüsyonu kullanmak da ideal bir çözüm olabilir. Böyle durumlarda gözünüzün içerisine birkaç damlalık kontakt lens solüsyonu akıtarak gözlerinizin rahatsızlık hissinden kurtulmasına yardımcı olabilirsiniz.

Gözünüzün içerisindeki veya  lensinizin yüzeyindeki sorundan kurtulduğunuzda kontakt lenslerinizi taktığınızda artık herhangi bir rahatsız hissi yaşamamanız gerekiyor. Yine de psikolojik olarak bu hissin çok kısa bir süre daha devam edebileceğini bilmeniz gerekiyor. Bu nedenle böyle anlarda kendinize ve gözünüze biraz zaman tanımak fazlasıyla iyi bir çözüm yolu olabilir.

Toz Zerreciğinden Kurtulmazsak Ne Olur?

Toz zerreciklerinin içeriğinden ne yazık ki emin olamazsınız. Dolayısıyla gözünüze kaçan zerreciğin gözünüze ne oranda zararlı olabileceği hakkında da herhangi bir çıkarımda bulunmak imkansız olabilir. Yine de genel olarak bahsetmemiz gerekecek olursa; gözünüze kaçan toz taneleri gözlerinizin enfeksiyon kapmasına yada gözünün yüzey kısmında çiziklerin oluşmasına neden olabilir.

Gözünüze veya Lensinize Toz Değil Fakat Kum mu Kaçtı?

Gözünüze veya lensinize toz değil de kum kaçtıysa bu aşamada takip etmeniz gereken çözüm yolları daha farklı olacaktır. Böyle durumlarda yapabileceklerinizle ilgili olarak Lense Kum Kaçarsa Ne Olur? Ne Yapmalıdır? isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM