Lensi Parmakla Oturtmanın Zararları

Lensi Parmakla Oturtmanın ZararlarıKonunun başlığı sizin için hayli ilginç gelmiş olabilir fakat yanlış anlaşılmamak için biraz daha açıklayalım; kontakt lenslerinizin elinizle olan ilişkisi sadece lensinizi gözünüzün üzerine yerleştirdiğiniz kadar olmalıdır. Bu aşmadan sonra lensi gözünüzün merkezine oturtmak için artık yapmanız gereken yavaşça göz kapaklarınızı açmak ve kapatmak olmalıdır. Bunun haricinde parmaklarınızı kullanarak lensinizi yerleştirmeye çalışmak, göz sağlığınıza ağzı keskin mi keskin bir baltaya resmen dalmak anlamına geliyor.Neden Lensinize Parmakla Dokunmamalısınız?

En önemli neden elbette ilk aşamada yer alan hijyen sorunudur. Özellikle bilgisayar karşısında geçirdiğimiz saatlerde veya bir önceki gün uykumuzu yeterince alamadığımız zamanlarda lenslerimizin kuruluğunu en yüksek zirvede hissederiz. Sanki böylesi durumlarda göz kapağımızın ardındaki lens bize sürekli kendini hatırlatıyordur. Biz de iç güdüsel olarak lensin merkezinden kaçtığını düşünür ve parmak hareketiyle lenslerimizi merkeze hizalamamız gerektiğini düşünürüz.

lens-takmak

Oysa bunu yapmaya çalıştığımızda elimizde kalmış olan muhtemel bakterilerin tamamının doğrudan lensin yüzeyiyle temas etmesine yardımcı olmuş oluruz. Anlayacağınız, elimizin en temiz olduğunu düşündüğümüz zamanlarda bile olası bakteri riskleri vardır ve biz lensimizi elimizle yerine oturmaya kalktığımızda riski daha da üst seviyelere çıkartırız.

Lenslerinize ellerinizle dokunmamanız için bir diğer önemli nedense gözünüze verebileceğiniz olası hasarlardır. Gözlerimiz oldukça hassas yapılı organlardır. Kontakt lens kullanırken gözümüzle temasımız en fazlası bir üst paragrafta da belirttiğimiz üzere yalnızca ilk koyma aşaması kadar olmalıdır. Aksi taktirde doğrudan gözümüze hasar verebilir ve kornea tabakasının zedelenmesi veya çizilmesine neden olabiliriz.

Parmaklarımızı Kullanmadan Lensi Nasıl Oturtabiliriz?

Bazen öyle durumlar oluyor ki gerçekten kontakt lensimizin gözümüzün merkezine oturmadığını veya merkezinden uzaklaştığını hissedebiliyoruz. Böyle durumlarda parmaklarımızı kullanmak yerine göz kapaklarımızı kullanmak çok daha sağlıklı bir yöntemdir ve her zaman için en ideal sonucu verecektir.

Lensinizin gözünüzün merkezinde yer almadığını düşünüyorsanız gözünüzün alt tarafındaki deri tabakasını -hafifçe- hareket ettirerek lensin tam olarak merkeze oturmasını sağlayabilirsiniz. Bu hareketi olabildiğince yavaş yaparsanız hem kısa sürede sonuç elde edeceksiniz hem de gözünüze en ufak dahi bir zarar vermeden bu sorunu ortadan kaldıracaksınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM