Lensim Kurudu Ne Yapmalıyım?

Lensim Kurudu Ne Yapmalıyım?Lensler gözdeki kornea üzerine takılan, gözlük kullanımına gerek kalmadan göz kusurlarını, görmeyi ve bazı rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olur. Göz doktoru tarafından yapılan gerekli muayeneden sonra hastanın isteği üzerine reçete edilir. Kullanımı oldukça kolay ve basit olan kontak lensler bazen kullananlara ciddi sıkıntılar doğurabilir. Gerek kullanım hataları gerek hijyene önem verilmemesi neticesinde kontak lens kuruması gibi sorunlara neden olur. Kontak lens kullanım kolaylığı, verdiği gözlüksüz görünüm ile pek çok insan tarafından tercih edilmektedir.len-kuruma-sonuclari

Kontak lensler saydam yapıda ve sağlığa zararı olmayan bir plastik maddeden imal edilir. Yapısı sağlam ve kaliteli plastikten yapılan lensler, her şey de olduğu gibi bir dayanma sınırına sahiptir. Kendi özel suyu ile birlikte satılan kontak lensler hidrojel su ile kendini toparlar eski yapısına geri döner. Kendi suyu olmadan kalan lens büzüşür ve kullanılamaz hale gelir. Lens kuruması tam da bu noktada meydana gelir. Gözlerde hissedilen kuruma hissi, lens kullanıcıları arasında çok sık rastlanan bir durumdur. Kontakt lensler içeriği sıvı olan ve sürekli bir sıvı ile temas halinde olması gereken medikal yardımcılardır. Göz içinde takılı iken gözyaşı sıvısı, göze takılı olmadığı durumlarda lens solüsyonu ile kalması gerekmektedir. Bilgisayar kullanımının fazlalığı ile göz yorulması bile lens kurumasına neden olur. Bilgisayar kullanımı doğrudan değil dolaylı yollardan buna yol açar. Çünkü gözyaşı sıvısı azalır buna bağlı olarak da lens kuruması hissedilir.

Gerekli sıvıyı gözden temin edemeyen ve kuruyan kontakt lens kırılabilir. Siz fark etmeseniz de gözyaşını sıvınız azalmış ve göz kuruluğuna bağlı olarak lens kuruması yaşıyor olabilirsiniz. Vakit kaybetmeden bir hekime gitmeli, gerekli muayeneleri yaptırmalısınız. Gideceğiniz göz doktoru size gerekli açıklamayı yapıp gerek görürse lensinizi bile değiştirebilir. Aynı şekilde suni gözyaşı damlası reçete edebilir. Lens kuruması gibi durumları tekrar yaşamamak için çevresel faktörlere dikkat edilmelidir. Örneğin klimalı bir çalışma ortamı, sıcak bir ev, kuru bir ortam veya rüzgârlı bir hava bile gözünüzdeki buharlaşmayı arttırarak gözyaşı azalmasına dolayısıyla lens kurumasına neden olur. Bu tarz ortamlardan kendinizi koruyarak, gerekli nemli ortamı kendinize sağlayarak bu şikâyetinizden kurtulabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM