Lensle Sauna veya Jakuzi’ye Girilir mi?

Lensle Sauna veya Jakuzi’ye Girilir mi?Kışın iliklerinize kadar işleyen soğuğunda yazdan kalma günleri hatırlamanın en eğlenceli yollarından biri Sauna ve Jakuzi’lerdir. Hem vücudunuzu tüm hücreilerine kadar ısıtmak hem de kendinize dolu doluya bir tatil vermek için son derece iyi seçeneklerden biri olmasına karşın bu tür sıcak küvetler veya sıcak iklim araçları kontakt lensleriniz ve sağlığınız açısından doğrudan tehlike oluşturabilir. Bu nedenle kontakt lensleriniz konusunda önceden önlem almanız oldukça önemlidir.Lensle Sauna veya Jakuzi’ye Girmenin Zararı Var mı?

sauna ve jakuzide lens

Evet, bu alanlar içerisinde sıcaklık ve nem çok fazla oranda bulunuyor ki bu iki etmen kontakt lens kullanıcıları için kesinlikle en tehlikeli koşulları yaratmayı başaran durumların arasında yer alır. Kontakt lenslerinizle ne Jakuzi ne de saunada kesinlikle bulunmamanız lenslerinizin yıpranmaması ve göz sağlığınız için oldukça önemlidir.

1) Sıcaklık Çok Yüksek

Bu tür ortamlar içerisinde sıcaklıklar o kadar çok yüksek olur ki bazen vücudumuzun bile bu ısıya dayanıp dayanamayacağını merak eder dururuz. Bu kadar yüksek ısının üstüne üstlük birde nemle karışması kontakt lenslerimize doğrudan zarar verir. Çok ilginç bir durumdur ki kontakt lens kullanıcılarının bazıları bu tür sıcak küvetlere veya sıcak hava odalarına girdiklerinde kontakt lenslerinde esneme ve şekil değişikliklerinin meydana geldiğini görebilmektedir.

2) Lensleriniz Tamamen Savunmasız

Her iki ortam içerisinde de dikkatinizi çektiyse çok fazla oranda nem vardır. Şu bir gerçek ki sauna veya Jakuzi gibi sıcak ortamlarda nemler çok fazladır. Nemlerin çok fazla olduğu yerde de mikroplar ve zararlı mikroorganizmalar fazladır. Böylesi ortamlara bu nedenle kafalama dalmak pek mantıklı değildir. Normal şartlarda çıplakken bile bu durum göz sağlığınızı etkileyebiliyor. Bir de kontakt lenslerinizle girdiğinizde olası göz enfeksiyonu risklerine resmen davetiye çıkartıyor olabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM