Lensle Uçağa Binmek Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Lensle Uçağa Binmek Hakkında Bilmeniz GerekenlerDaha önceden kontakt lenslerinizi kullanarak hiç uçak seyahatine çıkmadıysanız bu yazı içerisinde yer verilen bilgiler sizin için oldukça önemli bir rehber ve baş ucu kaynağı olacaktır. İşe öncelikle dilerseniz renkli lenslerle başlayalım. 2011 yılında yaşanan son uçak terörizmi olayları sonrasında tüm ülkeler hava yolları konusunda inanılmaz ve üst seviyede güvenlik önlemleri uygulamaya başladı. Bu uygulamalar bizim ülkemiz için de elbette aynen geçerli olan uygulamalardan oluşuyor.Şayet pasaport fotoğrafınızdaki göz renklerinizle o anki göz renkleriniz uyuşmuyorsa ve herhangi bir güvenlik memuru bu durumu fark ederse, sizi uçuşa kabul etmeden önce gerekli uygulamaları yapma şansına sahipler. Yani, böyle bir durumla karşılaştığında görevli memurlar gözlerinizin asıl rengini görmek amacıyla kontakt lenslerinizi çıkartmanızı isteyebilirler.

Böylesi anlar ne yazık ki hiçbir ülkede sandığınız kadar hızlı işlemiyor. Özellikle şüpheli durumlarda memurlar yapılmışsa mevcut planların bozulması için sizi olabildiğince oylamaya ve hatta uçuştan geride bırakmaya çalışıyor. Bu veya benzeri bir manzara karşısında ne yazık ki yapabileceğiniz fazla bir şey olmuyor. Yasal olarak prosedürlerin yerine getirilmesini bekliyorsunuz ve bu sırada da muhtemelen uçağınızı kaybediyorsunuz. Size yöneltilen haksız suçlamalar ve zaman kaybınızın da cabası olduğunu unutmadan eklemek lazım.

Tek sorun bu mu? Elbette değil. Uçakların içerisinde sürekli olarak çalışan havalandırma klimaları bulunuyor. Bu klimalar ne yazık ki renkli lens veya düzeltici kontakt lens kullanıcılarını olumsuz yönde etkileyebiliyor. Lensleriniz gözlerinize batma hissi yapabiliyor ve kuruluk hissiyle karşı karşıya kalmanız çoğu kez kaçınılmaz oluyor. Yanınıza muhtemelen lens solüsyonu alamadığınız için her geçen dakika lenslerinizin kuruluğu daha da katlanılmaz bir hal alıyor.

Aslında çözüm oldukça basit. Elinizden geldiğince uçağa binerken kontakt lens takmayın. Uçuşunuz kısa süreli olacaksa gözlüklerinizle idare etmeniz çok daha mantıklı bir seçim olacaktır. Uçuşunuz sona erdiğindeyse hava limanının lavabosunda kolayca lenslerinizi takıp, eski görüş kalitenize ulaşabilirsiniz. Şayet yolculuk çok daha uzun sürecekse bu durumda lensler uyumanız vb. hallerde de sizin için sorun oluşturacaktır. Anlayacağınız tüm bu sorunlarla baş etmek istemiyorsanız, yapabileceğiniz en güzel şey ve en kısa çözüm kontakt lenslerinizi çıkartmak ve uçak yolculuklarında gözlüklerinize biraz fazladan dinlenme payı sunmak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM